קטגוריה: ארכיון

תורת היחסות של שמירת הזמן

new logo alternativi small
המחלה: אי שמירת רווח - אובססיה בילתי נשלטת להיות שניה אחת לפחות קדימה.
התרופה: לא ברור עדיין. יתכן קמפיין ענק ומתמשך בחיזוק אכיפה אלקטרונית. יתכן טיפול בחשמל.
הבעיות
אי שמירת רווח הינה בעיה קשה ומורכבת. המגיפה פשטה בכולנו. ממוצע הזמן בין המכוניות בכבישים הצפופים הוא פחות מחצי שניה. מכונית אחת בולמת ושיירה שלמה מתרסקת, אבל אין עם מי לדבר. אנחנו אוהבים להיות אופטימיים, "מקוים לטוב".
זמן תגובה. כל יצור זקוק לזמן תגובה. אדם יכול להגיב לסיטואציה פשוטה, כזו שאינה מצריכה חשיבה או ניתוח, בממוצע של ¾ השניה ויותר. אדם צעיר ובריא יכול להגיב בקצות האצבעות בסדרי גודל של 2 – 3 עשיריות השניה וברגל בסדרי גודל של 4 –5 עשריות השניה. זוהי היכולת המקסימלית לאורגניזם האנושי והיא מתקבלת כשהנבדק ממתין עם האצבע או הרגל מעל כפתור וכל מה שעליו לעשות הוא ללחוץ עם מתן גירוי (הדלקות נורה וכד'). זהו זמן תגובה שהתוצאה שלו "אוטומטית" ללא תהליך חשיבתי של ניתוח ובחירת התגובה. בכביש התמונה תמיד יותר מורכבת וגם בתפעול הרכב ישנן תמיד מספר חלופות. ישנם אנשים שבמצבים מסויימים יגיבו לאחר יותר משניה !

יכולת אנושית בהערכת מרחק, זמן ורמת הסיכון. בשנים האחרונות נסעתי כמדריך עם אלפי נהגים בכבישים שונים. סביר שהנהגים רוצים להרשים את המדריך בנהיגה בטוחה ואיכותית ולמרות זאת הרוב הגורף של האנשים נוסע במרחק של פחות משניה, מרגיש בנוח שם, והגרוע מכל – חושב שהמרחק בטוח וסביר ושהזמן בפועל הוא 2-3 שניות לפחות.

שיטת הספירה 21, 22. השיטה אינה מדוייקת. בעולמנו המודרני והמהיר בקשו מנהג לספור 21, 22 תוך מדידה בסטופר ותגלו שעברה בקושי שניה. אם 21, 22 אמור ליצג שתי שניות הוא מצליח ליצג בדיוק שניה אחת.

מדידה בין עמודים. טעות המדידה גדולה מידי. אם אנו עוסקים בשניה אחת מינימלית טעות המדידה יכולה להגיע לכדי רבע מהזמן הזה. קשה לראות מתי בדיוק עברה המכונית שלפנינו ליד העמוד. ישנם פתרונות יותר מדוייקים.

"אני שומר מרחק וכולם נכנסים לפני". בעיה קשה מאוד להתמודדות. הבעיה היא בטיחותית אבל צריך להתמודד בעיקר עם הבעיה הפסיכולוגית – זה מ ר ג י ז !. אתה מנסה להיות בסדר ואחרים מתפרצים בפראות לתוך המרחב שלך תוך שהם מסתכלים עליך במבטים תמהים לגבי התנהגותך החריגה.

החוק
אולי תופתעו לדעת שהחוק ברור מאוד בנושא. שניה אחת היא המינימום החוקי. אם החוק לא היה קובע מספר לא היה ניתן לתת דו"חות בעזרת מכשיר המרו"ם. טוב עשה המחוקק שקבע קריטריון ברור. מצד שני, הקריטריון של שניה אינו מותיר הרבה זמן לתגובה. אבל אפשר להתייחס אליו כקריטריון לכניסה למצב של סכנה. כשאני נוסע במרחק של פחות משניה זוהי רמת סיכון גבוהה.

הפתרונות
לא הערכת מרחק, לא ספירת מכוניות, לא כבשים ולא גמלים – היכולת האנושית להעריך מרחק נכון אומללה. גם אם אדם מסוים מיומן בהערכת מרחקים - המרחקים משתנים בהתאם למהירות. אז יש צורך בטבלת מרחקים ביחס למהירות. נבדוק איך זה עובד: אני נוסע 100 קמ"ש. שניה מינימלית אחת שווה כ 28 מטר. שתי שניות בטוחות מיוצגות ע"י 56 מטר. עכשיו נתחיל להעריך את מספר המכוניות ואם טעינו בהערכה והמרחק הוא 20 מטר, אז אנחנו נוסעים בזמן של 7 עשריות מהמכונית לפנינו.

למדוד זמנים. אין דרך רצינית אחרת. מומלץ לקחת סטופר / שעון מדויק ביד ולבדוק היטב כמה כמה מילים ובאיזה קצב יש לומר כדי שתעבור שניה, שתיים ושלש. טכניקה שעוסקת במספרים הינה "אלף מאה עשרים ואחת" לשניה הראשונה, "אלף מאה עשרים ושתיים" לשניה השניה וכו'.

מדידה בין סימונים על הכביש. הדרך המדוייקת ביותר למדידה הינה סימון כלשהו על הכביש (קו מרוסק, החלפת אספלט, צל של עמוד, חץ על הכביש וכד'). כשזנב במכונית שלפניכם עובר על הסימון התחילו לספור עד שהסימון נעלם תחת חזית מכוניתכם. טעות המדידה תהיה זניחה.

שדה ראיה מצומצם. מנקודה זו נגזר פתרון מצויין למצב של אי שמירת זמן מאחור כשיושבים לנו על הזנב באופן מסוכן ומלחיץ. אם אתם שמים לב שהאגזוזן ממוקם עם מכוניתו בצד השמאלי של הנתיב – רוב הסיכויים שהוא עושה זאת כי חסר לו שדה ראיה. כשהוא מתמקם משמאלכם הוא משלים את שדה הראיה שחסר לו וממשיך לשבת קרוב אליכם. למצב ישנם מספר פתרונות. המומלץ יותר הינו לאותת ימינה, לעבור נתיב ימינה ולתת לו ללכת. אם אין לאיפה לזוז ימינה יש פתרון אחר יעיל אבל שאינו חוקי בדרך כלל והוא לרדת לרגע לשול, בתנאי שהוא סלול. אני מדגיש שיש לפתרון הזה בעיה עם החוק (מלבד מצבים בהם מפאת משקלך או משיפוע הדרך הינך איטי ומעכב את התנועה ואז חובה עליך לרדת לשול הסלול ולאפשר עקיפה).
פתרון נוסף הינו לזוז למרכז הנתיב ולחסום את שדה הראיה של הלחצן – זה עובד פיצוץ ומזיז אותו אחורה לכמה שניות. לפעמים אפילו מעודד אותו לעבור נתיב ולעקוף. החסרון היחידי הוא שיש בפתרון הזה משהו כוחני למרות שאין בו שום בעיה חוקית. בכל מקרה זהו פתרון לרגע קצר. הדרך היעילה להקטין את הסכנה מאלו שלא שומרים מרחק מאחור היא להשתחרר מהם ע"י עידוד העקיפה (ולא ע"י בלימות קטנות ומחנכות…).

"אני שומר מרחק וכולם נכנסים לפני". נסיעה במרחק של כ 2.5 שניות יוצרת מצב שהמכונית שנכנסת לפניך משאירה עדיין כשניה – שניה וחצי של מרחק לפניך. ופתרון פסיכולוגי – שימו לב לכך שבדרך כלל המכונית שנדחפה יוצאת לחיפוש הזדמנות במקום אחר תוך מספר שניות. יוצא שהחדירה לתחום הבטיחות שלי הוא בדרך כלל זמני.

חריגות. אני לא השתכנעתי שאם כל החבר'ה הולכים על חבל דק גם לי כדאי. במקרה הזה אני מעדיף להיות לא "מקובל".

חברים, הפתרונות לא יגיעו מעצמם. ואלו מכם שבטוחים שהם בסדר – שווה שתבדקו את עצמכם מדי פעם ועדיף בכל נסיעה.
ובהקשר רחב יותר..אתם יודעים מה הכי גרוע ? שכל מי שמתכוון להתייחס לשורות האלו ברצינות, סביר שהיה חריג עוד לפני כן.

לימוד נהיגה ספורטיבית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת