קטגוריה: ארכיון

קח אותי להאומן 17, ת"א ?

איתי אלון* בודק אם שיטות הניווט המודרניות פוגעות בבטיחות או תורמות לה. התשובות יפתיעו אתכם.
new logo alternativi small

רונן, חבר טוב וגם הנווט שלי במרוצי ראלי - ניווט, הפך ברבות השנים למומחה בעל שם בינלאומי בכל הקשור בתוכנות ניווט. אין לי שום קרדיט על ההצלחות שלו והידע שלו, אבל החברות איתו פתחה לי צוהר לעולם מתפתח של מערכות מתוחכמות שהפכו לחלק בילתי נפרד מהמכונית המודרנית והנהג של המאה ה-21. רונן מעדכן אותי בכל הפיתוחים החדשים, כמו נתונים בזמן אמת של עומסי תנועה שמוזנים ישירות לתוכנות ניווט חדישות ועוד. וכן, הוא אשם אישית בכך שלפני חודש הסתובבתי שעה שלמה סביב פארק מונזה בחיפוש נואש אחר בית המלון המדהים שהמתין לנו בנחת בכתובת המדוייקת שלו. חבל שמישהו בחברת המפות האיטלקית הקליד את כתובת המלון בPOI (POINT OF INTERESTS) כ"רחוב" ולא כ"שדרה". חבל שיש מקומות בעולם שעל שם אותה אישיות יש באותה עיר קטנה רחוב אחד ושדרה אחת. חבל שהפכתי פתי מאמין של טכנולוגיה, עצלן שמחפש את כתובת המלון בPOI במקום להקליד אותה, וכשכבר מקליד אותה לא שם לב שיש סיום של רחוב או שדרה. בקיצור, הפכתי לחמור מובל באף, תלוי בטכנולוגיה כמעט לחלוטין בכל הקשור לניווט במקומות לא מוכרים.

קישור ל-10 טיפים לנהיגה בטוחה עם מע' ניווט.
זכורות לי עוד חוויות נהיגה בעיקר בחו"ל טרם עידן הניווט הממוחשב. באופן מיוחד זכורה לי נסיעה אחת בארה"ב בה ניווטתי ונהגתי בו זמנית. השתמשתי בשיטה שהיום ברור לי שהיא פסולה כיוון שהיא נגועה ברמות סיכון גבוהות מאוד וכמובן שאינה חוקית. השיטה היתה לעצור על אי התנועה המפריד בסמוך לנקודת הפיצול בין הדרכים בדרכים מהירות על מנת לבדוק במפה לאיזה צד במזלג עלי לקחת. גם אז הבנתי שהעמידה באמצע הדרך המהירה וההשתלבות הלא תקינה בהמשכה מלוות בסכנות רבות, אך משום מה בהתבוננות כוללת על כל הסיטואציה בלחץ של נהיגה במקום לא מוכר, ה"מחיר" של הזמן והמיילאג' לתיקון טעויות של פיספוס מחלף בכביש בארה"ב- כל אלו יחדיו הביאו אותי לפעול באופן שיטתי באופן מסוכן ופסול. אין ספק שמכשיר ניווט בתפעול נכון יכול למנוע מכל נהג להגיע למצבים לא סבירים שכאלו.

מכון מחקר התחבורה ההולנדי המוכר, ה- TNO, ביצע בשנת 2006-7 מחקר מעניין על השפעת שימוש המערכות ניווט על איכות הנהיגה של נהגים. המחקר מומן ע"י חברות הולנדיות - סוכנות הביטוח AON, חברות הביטוח Delta Lloyd Insurance, חברת הליסינג Atlon, ועל ידי יצרנית מכשירי הניווט TomTom.
המחקר השתמש בשלש שיטות מדידה: סקר משתמשים, דו"חות נזק ותאונות ע"י חברות הביטוח, ו"נסיעות מבחן" אישיות לנבדקים.
השאלה המרכזית שנבדקה היתה "מהן ההשפעות של מערכות ניווט על בטיחות הנסיעה ?". למרות שאולי חלקנו היו יכולים לארגן רשימה נאה של בעיות וחסרונות של תפעול מערכות ניווט, מסתבר שהתשובה המדעית של מחקר זה הינה שלמערכות ניווט לווינים יש השפעה חיובית על בטיחות הנסיעה.
להלן פירוט הממצאים החיוביים של המחקר לגבי שימוש המכשיר ניווט:
1. שיפור בהתנהגות הנהג בעת נהיגה דרך אזור לא ידוע ליעד – מפחית את עומס העבודה על הנהג ומעלה ריכוז בנהיגה עצמה(בהשוואה לשימוש עם מפה או הסברים מעוברי אורח - 25% פחות עצירות, 35% פחות זמן נייחות בנסיעה). כ- 50% פחות מקרים של פעולות נהיגה לא תקינות כמו התעלמות מתמרורים וכו'.
78% מהמשתמשים במע' ניווט מרגישים תחושת שליטה ונינוחות.
2. מפחית את זמן הנסיעות בעת נהיגה דרך אזור לא ידוע ליעד לא ידוע ב 18%.
3. מפחית את כמות הנסועה ב 16% (תכנון הנסיעה הקצרה יותר).
4. נהגים שאין להם מערכות ניווט ברכב היו קשורים ל 12% יותר תביעות נזקים מחברת הביטוח.
גם לאחר שמפעילים גישה ביקורתית על המחקר בעיקר בהתחשב בזהות הגופים שהזמינו את המחקר, ניתן להתרשם מתוצאות מדעיות משמעותית לטובת השימוש במערכות ניווט בכל ההיבטים – הפחתת לחץ הנהג, פחות טעויות נהיגה, פחות תביעות ביטוח, הקטנה בצריכת הדלק (והזיהום).

מספר ציי רכב בישראל ביקשו מאלטרנתיבי להדריך את הנהגים באופן השימוש הבטוח במערכות ניווט ברכב, מתוך חשש מוצדק שהנהגים יתעסקו בתפעול המכשיר ויאבדו את הקשב אל הכביש. עבור הדרכות אלו בדקנו את התחום לעומק ומצאנו עוד יתרונות, חסרונות וטיפים לתפעול חכם של מערכות ניווט.
יתרונות
יתרון משמעותי לאנשים שעובדים עם רכבם הינו נושא ניהול הזמן. מע' ניווט נותנות הערכה מדוייקת לגבי זמן הנסיעה. כך יכול הנהג לתכנן את הזמן שלו, ולעדכן על מקרה של איחור. אנו ממליצים לנהגים להודיע על איחור מראש וכך להקטין משמעותית את לחץ הנהג והצורך שלו לחפש קיצורי דרך מיותרים.
חסרונות
1. הסחת קשב בזמן נהיגה - תפעול והתבוננות ארוכה מידי במכשיר תוך כדי נהיגה עלולה לגרום להתנגשויות ולהתעלמות מדברים "קטנים" (הולכי רגל, אופנועים ועוד).
2. לעיתים ההסבר המילולי עלול להיות בסתירה לשרטוט הגראפי.
3. חלק מהמכשירים מאפשרים פונקציות נוספות כמו צפיה בסרטים, תפעול יומנים ועד במכשירים שהם מחשבי כף יד.
4. מיקום פיזי ברכב- מסתיר שדה ראיה בהתקנה לא נכונה. חוטים חופשיים עלולים להפריע בתפעול ההגה ותיבת ההילוכים.
5. מקטין חשיבת "מפה קוגניטיבית" - פוגע ביכולת הבנת הסברי כיוון, הכרת רחובות וכד'. משתמש במערכות ניווט חוסם עצמו מלקבל הסברים והופך עצמו תלוי במערכת.
6. המע' מכירה רק את המפה – לא מכירה תיקונים בכביש, סגירת רחובות זמנית וכו' - הסתמכות מלאה על המערכת עלולה לגרום לנהוג בניגוד לכללי התנועה (פרסה במקום שאסור, נסיעה ב"הכניסה אסורה" וכוד')
7. המערכות מסויימות יש "באגים" בחישוב הדרך או שהדרך נראית לא הגיונית למי שמכיר את האזור.
8. עלול לעודד פריצות – לא להשאיר גלוי במכונית.

מה אומר החוק ?
החוק אינו מתייחס ישירות לתפעול מע' ניווט אלא למערכות מולטימדיה באופן כללי.
אך מתוך תקנות אחרות כמו החובה להיות עם שתי ידיים על ההגה בכל זמן והאיסור על כתיבת SMS ניתן להבין שאסור לתפעל את מערכת הניווט בזמן נהיגה. כמו כן, החוק מתיר להתקין מע' ניווט בתנאי שהיא מקובעת ואינה מוחזקת ביד. אסור להקרין סרטים או כל תוכנה שאינה מע' הניווט לעיני הנהג.

המלצה
נסו להתקין את המכשיר דווקא בצד שמאל בסמוך לקורה שמאלית של החלון הקידמי (קורת A). גיליתי שבחלק מהמכוניות זהו מקום נוח בהתחשב באי הסתרת שדה ראיה. מיקום זה לא מתאים בכל מכונית ולא נוח לחלק מהנהגים ובנוסף עלול להיות קושי בהעברת חוט ההטענה למקום הזה. בפג'רו שלי סידרתי הזנה קבועה מיוחדת של חשמל מתחת ללוח השעונים בצד שמאל לטובת מערכת הניווט.

אז מה היה לנו ?
אישית, אני משתמש נלהב של מערכות ניווט והן שינו את חיי התעבורתיים. נכון, יש חסרונות זניחים של אי הכרת מקום גם לאחר שהיית בו, אך מצד שני, בשימוש מושכל, יש כל כך הרבה יתרונות שממש קשה לוותר עליהם. אני ממתין לטכנולוגיה שתתפתח גם בישראל ותביא לנו מערכות אמינות שמוזנות בנתוני עומס עדכניים ומחשבות את המסלול בהתאם. מספרים לי כבר הרבה זמן שזה קיים ועובד במדינות מפותחות. בישראל עוד לא ראיתי את זה ממש עובד. עד אז אני מתקשר לקול ישראל / גלגל"צ לשמוע העדכון האחרון. להתראות בכתבה הבאה.

*הכותב הינו נהג מרוצים, מדריך נהיגה מתקדמת ומנכ"ל קבוצת אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה.

בחזרה לעמוד "כל החדשות".  קישור ל-10 טיפים לנהיגה בטוחה עם מע' ניווט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת