קטגוריה: ארכיון

צמיגים בשאנטי

new logo alternativi small

"מתי בדקת בפעם אחרונה את הצמיגים שלך ???"
איתי אלון, מנכ"ל "אלטרנתיבי - יוצרים תרבות נהיגה".

10/04/2011 15:45:00

האמת…כבר כמעט נגמר לי האויר מלדבר על לחץ אויר. יותר מ 10 שנים שצוות של עשרות מדריכי אלטרנתיבי חוזרים ומסבירים לנהגים את חשיבות הנושא, יוצאים איתם למכוניות ומגלים שכ- 60% מהם נוסעים עם חוסר לחץ אויר.
יתכן שהפתרון הטכנולוגי בנושא זה הוא התשובה הניצחת ונגיע גם לנושא זה בכתבה זו.

לא נעסוק הפעם בבחירת צמיגים – נושא מורכב בפני עצמו. רק אדגיש שחשוב שהצמיג יהיה מיצרן מוכר, מתאים במידות המקוריות ובקוד המהירות של דגם המכונית, ברמת בלאי סבירה וצעיר ככל הניתן. 3 שנים ו/או 60,000 ק"מ של נהיגה רגילה מביאים את רוב הצמיגים לתפקוד בינוני מבחינת אחיזת כביש ובטיחות – גם אם למראית עין לצמיג נותרו חריצי ניקוז של יותר משני המילימטרים, או 1.6 מ"מ… הנדרשים באופן שערורייתי על פי התקן. חשוב להזכיר שתוספת של פנימית (אבוב) לצמיג אינה מותרת ומסוכנת. נסכם את נושא רכישת הצמיגים בתזכורת שצמיג הינו חלק חילוף יחסית זול בתחזוקת רכב ומן הסתם בעל השפעה קריטית על הביצועים ועל הבטיחות. ועוד דבר - יש יותר צמיגים חדשים בשוק הישראלי מאיכות בינונית וירודה מאשר מאיכות טובה.

ההשפעה הדרמטית של כל PSI
עד שלא מנסים לא מבינים. בתמונות ניתן לראות בבירור כיצד אותה מכונית מתפקדת באופן שונה מהותית בגלל שינויי לחץ אויר.
בעודף לחץ אויר של כ-10 PSI – המכונית חדה מאוד לשליטה, ההגה קל יחסית, הנוחות נפגעת מעט – מרגישים כל אבן בכביש. המכונית מחליקה מעט מוקדם יותר מאשר בלחץ אויר תיקני, אך ההחלקה נשלטת יותר, ללא "מריחת" הצמיג המתעוות על צידו. למעשה ויתרנו על חלק מהסימנים המוקדמים שהמכונית משדרת לנהג לקראת איבוד אחיזה והמעבר לתוך החלקה יתבצע עם פחות סימנים מוקדמים. נסיעה עם לחץ אויר כזה מתאימה בעיקר לנהיגה על מסלול מרוצי אספלט ולכן לא ממש רלוונטית בשלב זה של ההתפתחות המוטורית בארצנו.
חשוב לציין כי החשש שהצמיג יתפוצץ כתוצאה מניפוח כזה אינו מוצדק. דווקא במצב של עודף לחץ אויר הצמיג "עובד" פחות מבחינת התעוותות בנקודת המגע עם הכביש ולכן מתחמם פחות.

צמיג אינו בלון
דווקא הצמיג בו חסר אויר נמצא בעמדת סכנה בכל היבט שהוא.
בהיבט של "עבודת" הצמיג, הרי שהצמיג הפחוס נאלץ לעבוד ולהתעוות בנקודת המגע פי כמה יותר בהשוואה למצבו בניפוח תיקני. עקב כך, הצמיג מתחמם, רבדי הצמיג המורכבים מסיבי בד ניילון, רשת מתכת וגומי עלולים להתחיל להיפרד זה מזה עד כדי מצב של קריסה מוחלטת של הצמיג. תופעה זו תתרחש לרוב בנהיגה ארוכה ומהירה – ראו מקרים חוזרים בכביש 6. תופעה נדירה אחרת של "קילוף" צמיג מן החישוק עלולה להתרחש במצב של חוסר לחץ אויר דרמטי בסביבות 10 PSI בצירוף עומס צידי של עיקול או היגוי ובלימה חריפים.
למעשה, אין שום סיבה לנסוע עם צמיגים שחסר בהם אויר מלבד נהיגה בדיונות או בהקשרים ספציפיים של נהיגת 4X4.

untitled(1)

בתמונות בהן נראית האיביזה במצב היגוי יתר, עם זנבה מחליק מחוץ לסיבוב, שנוצר עקב הפחתה של לחץ האויר בצמיגים האחוריים ל- 20 PSI. התנהגות המכונית מיד השתנתה וכל כניסה לסיבוב לוותה מיד בנטיית הזנב להחליק גם ללא פעולה פרובוקטיבית של נהיגה כמו הרפיית דלק באמצעה העקומה. וכשכן מבצעים הרפיית דלק הזנב מחליק מיד וללא היסוס. חשוב להדגיש כי רגע קודם לכן במצב של לחץ אויר תיקני – אותה מכונית ממש לא מיהרה להחליק את זנבה כלל.
חלק מהקוראים עלולים לחשוב שהיגוי יתר זה נחמד, אך כשזה מתרחש בכביש הציבורי, ולא במגרש הדרכה ע"י איש מקצוע וליד כלי רכב נוספים, אולי אפילו לכיוון תנועה נגדית – זה עלול להסתיים רע מאוד. חשוב לציין שמספיק צמיג אחד בלבד שיהיה בו חוסר אויר של מס' PSI על מנת שמכונית תשנה לחלוטין את התנהגותה.

כמה לנפח במכונית שלי ?
אז אחרי שהשתכנענו שלחץ אויר בצמיגים חשוב יותר ממצב הדלק במיכל הדלק, עלינו להתעכב כיצד בודקים ואיך מנפחים.
התשובה התיקנית תמצא בדרך כלל במדבקת יצרן או יבואן המודבקת על משקוף דלת הנהג, מכסה מיכל הדלק או בתוך תא הכפפות. אם לא נמצאה בכל המקומות האלו – בידקו בספר הרכב.
במדבקה או בספר הרכב יש ללמוד מה הן דרישות היצרן לגבי רמת הניפוח הנדרשת במצבי עומס שונים ולשים לב לתזכורת שיש לבדוק ולנפח צמיג כשהוא קר.
רוב יצרני הרכב נוקבים בשתי המידות הנפוצות למדידת לחץ צמיגים והם BAR ו PSI.
יבואני הרכב בישראל מחוייבים שהמידות יופיעו גם ב-PSI, שהיא השיטה הנפוצה בארץ בירושה מהשלטון הבריטי (1BAR = 14.5 PSI).
הדרישה לבדיקה ומילוי כשהצמיגים קרים קשה למילוי על ידי רוב האנשים. מה לעשות שרובנו מגיעים לתחנת הדלק לאחר נסיעה כלשהי ובמהלך הנסיעה הצמיגים מתחממים ולכן לחץ האויר שבהם עולה ? כדי לפתור בעיה זו, נהוג לומר שיש להוסיף 5 – 15 % ללחץ האויר לאחר נסיעה. 5% לנסיעה קצרה של מספר דקות ו 15% לנסיעה ארוכה ומהירה ביום חמסין. לרוב הממוצע של 10% פותר את רוב הדילמות.
ללא קשר למידת החימום, נסיעה עם 1- 2 PSI יותר כשיטת נהיגה רגילה - מקובלת ביותר.

press

מדיד אישי
פתרון אחד למדידת הצמיגים "על קר" הינו מדיד אישי. בנושא זה יש מקום לטעם אישי. הייתי עד ללא מעט ויכוחים מרים בין אנשי מקצוע לגבי ההכרעה מיהו המדיד המדוייק על פני האדמה. אני באופן אישי משתמש במדיד הסטנדרטי של אלטרנתיבי שהינו מכאני פשוט, יעיל ואמין לאורך זמן. פגשתי יותר מידי שעונים יפים וגדולים של מיטב הצמיגאים (פנצ'ר מאכרים) שחטפו מכות ויצאו מכיול ללא ידיעת בעליהם.
למעשה מדיד אישי הינו כלי הכרחי גם כשמגיעים לתחנת הדלק. אמנם בשנים האחרונות נכנסו המשאבות הדיגיטליות ליותר ויותר תחנות, וניתן לרוב לסמוך על המשאבות האלו שעושות עבודה טובה. למרות זאת, אני מרגיש שקט יותר לאחר שבדקתי את דיוק המשאבה לפחות על צמיג אחד ועדיף את כולם.

לאורך השנים חילקנו ומכרנו עשרות אלפי מדידים אישיים כאלו, אך האמת שזהו לא הפתרון המלא.
הפתרון המלא הינו חיישני לחץ אויר אלחוטיים המורכבים על החישוקים TPMS - TIRE PRUSSURE MONITORING SYSTEM . לפני כחמש שנים התקנתי ברכבי חיישנים כאלו במסגרת בדיקת אב טיפוס. מאז ועד היום כבר 4 או 5 פעמים שבזכות התראת החיישנים נמנעתי מלהגיע למצב של צמיג על הצג'אנט עקב מסמר קטן או גדול…
החיישנים מספקים התראה מוקדמת, מיד עם ירידה קלה הלחץ האויר בצמיג כלשהו יוצאת התרעה חדה וברורה ואי אפשר להתעלם ממנה עד שפותרים את הבעיה.  מנסיון אישי אני יכול לספר לכם שהיכולת לקבל נתוני לחץ אויר וטמפרטורה של כל גלגל בזמן אמת ממושב הנהג – נוסחת בטחון וחוסכת זמן בדיקה.
ישנה גם שיטה טכנולוגית אחרת, השיטה "העקיפה", למתן התראה על חוסר לחץ אויר והיא מתבססת על חיישני ה-ABS. אלו האחרונים מספקים נתון שוטף מהירות סיבוב כל גלגל. צמיג שחסר בו אויר קוטרו קטן ולכן מסתובב יותר סיבובים משאר חבריו הצמיגים. מחשב ה-ABS מסוגל לזהות מצב זה ולהוציא התרעה על חוסר לחץ אויר.

lect

במחקר גדול שבוצע עוד בשנת 2001 ע"י הרשות לבטיחות האמריקנית, ה NHTSA, נמצא ששיטת החיישנים בכל גלגל הינה יעילה ומוציאה התרעות באופן מדוייק בעוד שהשיטה העקיפה אינה יעילה מספיק. כמו כן, מצאו שלשיטה העקיפה, באמצעות חיישני ה-ABS, חיסרון משמעותי. כאשר כל הצמיגים מאבדים אויר באופן טבעי ובכל הארבעה יש חוסר אויר מסוכן - המערכת לרוב לא תזהה זאת כחוסר אויר כי לא תבחין בהבדל בין צמיג מסויים לשאר הצמיגים.
על פי התקן האמריקני – לא תמחר מכונית בארה"ב ללא מערכת התראה לחוסר לחץ אויר החל משנת דגם 2012, דהיינו ממש בקרוב, אם כי יתכן שמסתמנת דחייה נוספת בחיוב תקינה זו.
ולסיום, יתכן בכלל שהפתרון האמיתי הינו צמיג ללא אויר בכלל.  עד שיהיה לנו צמיג כזה, אין ברירה אלא להסתכל על הצמיגים לפני כל נסיעה ולבדוק מעשית אחת לשבועיים ולרכוש מערכת TPMS להתקנה על הרכב.

un_111111

הכותב הינו מנכ"ל "אלטרנתיבי - יוצרים תרבות נהיגה" ומנכ"ל משותף ב"האקדמיה לנהיגת מרוצים".

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת