קטגוריה: ארכיון

פקוקים… איך יוצאים מזה ?

new logo alternativi smallזחל וכתב: איתי אלון.

אפשר להזרים את התנועה בפקקים. ניתן גם למנוע התנגשויות בעומסי תנועה.
ראו גם 10 הדיברות לזחילה בפקקים בסוף הכתבה.

19/05/2011 15:50:00
אישתי אשמה בהכל… בגללה עברתי לגור במרכז לפני למעלה מעשור והפכתי מומחה לפקקים. היא גם אחראית לעוד כמה דברים טובים בחיי אבל אסור שתרים את האף. בזכות פיתוח ויישום מומחיות זו הצלחתי עד היום להימנע לחלוטין מפגיעת נהגים מאחור. נהגים שיושבים לי על הזנב כל פעם שאני מיישם את שיטת המהירות הממוצעת לא מצליחים לתפוס לי את הזנב (בדרך כלל הם נשברים והולכים להיצמד למשהו אחר…).
חשבון פשוט. כל עומס מתקדם במהירות כלשהי. מדוע להאיץ ולבלום אם אפשר פשוט להתקדם כל הזמן. כל אחד מאיתנו חש את תחושת ההקלה הנפלאה כש"הפקק השתחרר". איזה השתחרר ואיזה נעליים. כל החבר'ה שנותנים בגז יתנו עוד שניה בברקס.  אחד ה"תסריטים הקלאסיים" לתאונות עומס תנועה מתחיל בהאצה מוגזמת עקב תחושת רווח גדול מידי שנפתח לפנים.  בנושא הזה צודקים המורים לנהיגה כששמים מדבקה "אני בולם פתאום !" על הזנב שלהם – אני מת על המדבקה הזו.אחרי שהבנו את הצורך לנוע בזחילה במהירות ממוצעת בואו נבדוק מוקדי פקקים ונראה מה אפשר עוד לעשות בכל מוקד.

השתלבות בנתיב האצה
כשמסתכלים על קצב התנועה של הנתיב הישר ולעומת הנתיב המשתלב, אפשר לחשוב לעיתים שהם הפוכים: הנתיב המשתלב זורם ואילו הנתיב הישר נאלץ להאט וגם לעצור. זהו המצב העקום המצוי ברוב המחלפים בארץ הקודש בעת לחץ. אולי הנהגים בנתיב ההאצה לא יודעים זאת, אך תפקידם להשתלב תוך מתן זכות קדימה וזה אומר שהתנועה אליה משתלבים לא אמורה להאט כלל (מצב לא סביר).
איך זה היה אמור לעבוד? בתחילת נתיב ההאצה, במרחק כזה שמאפשר להאיץ, התנועה של נתיב ההאצה צריכה לזחול ואחד אחר השני צריכים הנהגים להאיץ למהירות התנועה לידם, למצוא את הרווח שפתחו להם הנהגים האדיבים בנתיב הישר ולהשתלב בו.

שיטת הריצ'רץ'
השיטה רלונטית למצב בו מספר הנתיבים הולך ומצטמצם, אם עקב מכשול, תאונה או סתם עבודות בכביש. יותר פשוט מזה לא יכול להיות. מכונית אחת מהנתיב החסום משתלבת לפני כל מכונית בנתיב שאינו חסום. השיטה מקטינה את כמות הכוחניות והססנות שגורמת למצבי כמעט ע"י קביעת סדר ברור וידוע מראש לכולם. כל אחד יודע שהוא נותן לאחד להכנס ומתקדם קדימה. שיטת הריצ'רץ'היא עוד דוגמה לשנוי תרבותי שזקוק לקמפיין מסודר בקנה מידה ממלכתי על מנת להנחיל אותו להמונים.

האטה בנתיב האטה
עוד דרך לעזור להזרמת התנועה היא להקפיד להאט רק בנתיב ההאטה ולא לפני כן. למעשה זהו אותו עיקרון של נתיב ההאצה - האטה או האצה, מתבצעת בנתיב מצידי התנועה תוך מינימום הפרעה לזרימת התנועה קדימה.

מספר הנתיבים גדל
סבלנות… לא צריך להתנפל לכל הכיוונים. עדיף להשאר בנתיב בו נסעת תוך שמירת עקרון שמירת הימין ולראות מה מתפתח.

תשתית
כשמדובר על נתיבים ופקקים לתשתית יש תפקיד חשוב. תכנון נכון של נתיבי האטה והאצה, שילוט נכון ברור ומקדים, עבודות בכביש באמצע היום ועוד. לכל אלו יש תפקיד מכריע בהתנהגות הנהגים.

התפכחות ?
כמו הרבה פתרונות פשוטים - הבעיה מגיעה כשצריך לישם. על אחת כמה וכמה כשמדובר על ישום בקנה מידה של יותר מ-3 מליון נהגים ותרבותם הנוכחית.
בואו נתחיל אנחנו, חברי אלטרנתיבי היקרים, נראה אחד את השני בכביש, נחייך ונדע שאנו "יוצרים תרבות נהיגה".

עשרת הדיברות לזחילה בפקקים :

  1. עשה הכל על מנת שלא לעצור.
  2. זחל במהירות הממוצעת של הפקק.
  3. שמור מרחק לפי התנועה הרחוקה ממך ולא רק הקרובה אליך.
  4. מתן את תגובות ההאצה וההאטה.
  5. שמור על הזנב שלך.
  6. האץ בנתיב האצה והשווה מהירויות עם התנועה.
  7. האט בנתיב האטה רק לאחר ש"נפרדת" מהתנועה.
  8. השתלב ותן להשתלב בשיטת ה"ריץ' רץ'".
  9. המנע ממעברי נתיב מיותרים
  10. שמור על הימין

הכותב הינו מנכ"ל אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה™ העוסקת בהדרכה של נהיגה מתקדמת מעשית והפחתת תאונות דרכים. itay@alternativi.com

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

לפרטים והרשמה | 1-800-22-72-33  |  roni@alternativi.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת