קטגוריה: ארכיון
תאריך: 31 במאי 2010

עכבר העיר ועכבר הכפר

new logo alternativi small

למעלה משליש מכלל ההרוגים בתאונות דרכים בישראל נהרגים בתוך העיר.
איתי אלון - מסביר על מניעת תאונות עירוניות.
מתוך כתבה שפורסמה במגזין הגה.
31/05/2010 19:28:00
"כך עכבר העיר לי מספר בין בניינים…" עכבר העיר מסתובב בסביבה צפופה של מכוניות, אופנועים, אנשים בוגרים, ילדים, קשישים, רוכבי אופניים, סקייטבורדאים, קורקינטאים, גלגיליותיות, סנייק-בורדיסטים, טרקטורוניסטים…. תסתכלו על הרשימה החלקית הזו ותגידו מתי לאחרונה נתקלתם במישהו מהיצורים האלו בדרך מהירה. זהו ההבדל המשמעותי בין נסיעה בדרך מהירה -לבין נהיגה בדרך בינעירונית ודרך עירונית. בדרך המהירה אנו אמורים לפגוש רק כלי רכב שיכולים לנסוע במהירות המתאימה ובכיוון יחיד. כל אלו מסבירים את הנתונים הכואבים של התנועה העירונית – יש בה הרבה נפגעים וחלק גדול מהנפגעים הם ילדים וקשישים. בדרך בינעירונית(כזו שהיא אינה עירונית וגם לא "דרך מהירה") אנו פוגשים יותר מהיצורים שפורטו לעיל ובדרך עירונית אנו פוגשים את כולם בכל הזויות, המהירויות והווריאציה המועדפת עליהם. עם מיגון, בלעדיו, ולאחרונה אפילו דו-גלגליסטים רק עם תחתונים… (במסגרת מחאת הביטוח המוצדקת).
"שהלילות שבעירו הם החיים"…אין ספק שאם לכתוב SMS בנהיגה בדרך מהירה זהו פשע, הרי שעל ביצוע אותה משימה בדרך עירונית ועוד בלילה יש להעמיד את הנהג אל מול כיתת יורים. כמות הגירויים וההפתעות שנהג נתקל בהן בסביבה עירונית הן כה גדולות שאפילו נהג המרוצים הח"מ משתדל לזחול ב-5 קמ"ש ליד ביה"ס של ילדיו, תוך כדי חיפוש מתמיד אחר הילד שיקפוץ בין המכוניות, למרות החינוך התעבורתי שקיבל במערכת החינוך.
"ועכבר הכפר בתוך שדה כך לי אמר / ריח מתוק של פרדסים זה העיקר"…אם על נהגים כותבי SMSדיברנו יש להזכיר גם את הולכי הרגל שמנהלים את ה-OUTLOOK שלהם בסלולארי תוך כדי שיחה באוזניית ה-BT. למעשה, הסביבה העירונית הפכה בשנים האחרונות לקן נמלים שריח תפוזים עבר לידו… הנמלים אינן מודעות בהכרח להיכן הן הולכות ומה נמצא סביבן. "וביניהם, וביניהם, אני הולך ואז חוזר"… היום בבוקר תוך כדי נסיון להתניע ולצאת לדרכי נזכרתי שאני צריך לקחת את אוזניית ה-BT מהבגאז' של המכונית של אישתי. באותו הרגע צילצל הסלולרי ונציגת מכירות של עיתון ילדים פתחה בשיחת מכירות מרגשת ש"אני לא אוכל לסרב לה". 3 דקות אח"כ סגרתי את השיחה ושילבתי הילוך במכוניתי. אז לפתע הבנתי מה עשיתי. במקום לקחת את מה שתכננתי מתוך העגלה של התינוקת – העמסתי את כל העגלה אצלי בבגאז'. בעידן הסלולרי - לא פלא שחלק מהנמלים האדומות מגיעות בטעות לקן הנמלים השחורות בלי לזכור איך הגיעו לשם ולמה.
נמלים אדומות ושחורות, כאותם טורי השליחים המתפתלים להם בין המכוניות ומתעקשים להגיע ולעמוד ראשונים בצומת. האמת, אפשר להבין אותם וכך זה מתנהל ברוב הסביבות העירוניות ברחבי העולם. הקושי שלנו, נהגי ה-4 גלגלים, הוא לוותר קצת לאותם קטנועיסטים שנוגעים –לא נוגעים במראות הצד שלנו. אולי יום רכיבה אחד על דו גלגלי כתנאי לקבל רשיון נהיגה 4 גלגלי היה עוזר קצת לכל הנהגים להבין את הצורך הבטיחותי והפרקטי של דו"ג לזנק לפני המכוניות ולא ביניהן. אני אישית ממתין בעדינות עד שכל הדו"ג יתרחקו ממני קצת, גם כדי לתת להם מקום ובעיקר בגלל שלא בראש שלי לדרוך בטעות על אחד מהם.
עד עכשיו דיברנו על הגורם האנושי המורכב בסביבה העירונית. טרם הזכרנו את הכבישים החלקלקים, הפניות החדות ללא שדה ראיה, עליות וירידות בשיפועים בואכה חיפה, צפת, י-ם וכד'. כל אלה הופכים את הנהיגה לנהיגת לש"ב (לוחמה בשטח בנוי) המחייבת התבוננות למרחק בינוני וקרוב, התאמת מהירות, עבודת מצערת עדינה וכמובן התאמת מהירות למהירות עכבר עירוני מצוי.
"יש בי מזה, וגם מזה, יש בי שניהם" (מילים – מאיר וענת בנאי).
ולמרות שיש בכל אחד מאיתנו גם עכבר עיר וגם עכבר טורבו כפרי, הרי ששווה שכולנו ננסה להיות קצת יותר עכברי עיר שאנטיים ורגועים כשאנחנו נוהגים בעיר. הסביר לי פעם ד"ר משה בקר, מומחה ותיק לתחבורה, שישראל היא בכלל רצף עירוני אחד גדול. כשמשווים את נתוני ישראל לנתונים של מדינות גדולות משמעותית מגלים שהנתונים של ההיפגעות העירונית לעומת הבינעירונית – אין בהם הגיון. ההסבר של ד"ר בקר אמור לפתור סתירה זו ויתכן שיש בכך תשובה לכך שאנו אלופי העולם בדריסת הולכי רגל (שליש מההרוגים בישראל הינם הולכי רגל – שיא עולמי). מצד שני לא נראה שיש בהסבר המדעי הזה לתת מענה לעובדה ש21% מהולכי הרגל שנפגעו באופן חמור בתאונת דרכים הם ילדים יהודים שנדרסו על מעבר חציה ! … (במגזר הערבי אין מעברי חציה להיפגע עליהם…) ותחשבו על זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת