קטגוריה: ארכיון

נהיגת חורף וסכנת החלקה - איך עוברים את זה בשלום ?

new logo alternativi small
לעיתים ההחלטה החכמה ביותר במצבים של חורף משתולל היא לוותר על הנסיעה בכלל אבל כולנו יודעים שזה לא מעשי . אז מה עושים ?
כתב: איתי אלון
 

משפטים קצרים, בדומה מאוד לעצת הסבתא - "סע לאט", מסכמים לפעמים בקצרה חכמת חיים שלמה.
כך ניתן למצוא במשפט "יש להימנע מבלימות פתע וסטיות חדות" תורה פיזיקלית שלמה של יציבות הרכב. רוב התאונות שנחשבות תאונות חורף הן תאונות החלקה על הכביש וכאלו הקשורות לבעיית ראות ונראות. החלקה הנה נושא מורכב ולכן יש לא מעט "אגדות עם" שאינן מדויקות בניסיון להסביר מה קורה מתי, להיכן לסובב את ההגה, האם ללחוץ על הקלאץ' ואולי מתי כל מה שנשאר לעשות זה להתפלל. כיוון שכך, החלטתי לעשות קצת סדר בנושא.
החלקה נגרמת עקב ארבע פעולות שבשליטת הנהג:
בלימה בעצמה שתגרום לנעילת גלגל / גלגלים
עודף כוח בהאצה שיגרום לסחרור הגלגלים המניעים
מהירות גבוהה בסיבוב שתגרום להחלקה מחוץ לסיבוב
מהירות גבוהה שתגרום ל"ריחוף" מעל שכבת המים
ברור שכל אחת מן התופעות הללו מושפעת מאוד ממצב המשטח עליו נוסעים ומבנה החומר ממנו הוא מורכב, מקדם החיכוך, מצב הרכב, איכות הצמיגים ומצבם, לחץ האוויר בהם ועוד. ככל שהמשטח חלק יותר, די בפעולה קלה ביותר של הנהג כדי לגרור תגובת החלקה חריפה יותר.

נעילת גלגל/ים, הנו מצב בו הגלגל מפסיק להסתובב עקב פעולת בלימה, אך הרכב ממשיך לנוע. במכונית תקינה הגלגלים שינעלו ראשונים יהיו הקדמיים. השאיפה התיאורטית היא שהאחוריים לא ינעלו לעולם. הבעייתיות במצב של גלגלים נעולים הנה כפולה – הקטנת חיכוך, ואובדן יכולת היגוי. היגררותו של הצמיג על המשטח גורמת להקטנת החיכוך שבין הכביש לצמיג. לכן מרחק העצירה במצב גלגלים נעולים על משטח רטוב ארוך משמעותית מבלימה נמרצת שלא גרמה לנעילת הגלגלים. שינוי כיוון המכונית מבוסס על גלגול של הגלגל לכיוון אליו מופנה ההגה ולכן אובדן היגוי מתרחש כיוון כשהצמיגים הקדמיים אינם מתגלגלים לכיוון אליו הם מופנים. בקיצור, גלגלים נעולים - צרה צרורה.
בכדי להימנע מצב בו ננעל את הגלגלים, כדאי לאמץ כל עצות הנהיגה הנכונה – שמירת מרחק, הסתכלות למרחוק כדי להימנע ממצבים מפתיעים שיחייבו בלימה חריפה. מבחינה הנהיגה ישנן שלש שיטות מוכרות להתמודדות עם נעילה: פמפום – השיטה הקלה ביותר ליישום אך, המאד לא יעילה. סחיטה – בשיטה זו נחפש את נקודת הנעילה ע"י הגברת לחץ הבלימה וכך נדע להימנע מהנעילה עצמה, ובלימה נסוגה – בשיטה זו נתחיל ממצב נעילה ונחפש את הנקודה בה הגלגל חוזר להתגלגל.. נהג המיומן ב'בלימה נסוגה' יוכל לתפקד טוב יותר במצב חירום, אך יש צורך בתרגול רב.
מערכת ה-ABS מאפשרת לנו ללחוץ בעצמה מקסימלית על דוושת הבלמים. כשהמערכת מזהה את נקודת הנעילה, היא מחלישה את עצמת הבלימה לגלגל שעומד להינעל. מערכת ה-ABS התפתחה במהלך 15 השנים האחרונות והגיעה לרמת דיוק וקצב פעולה שמונעים מהגלגלים מלהינעל כלל. חשוב שכל נהג ידע אם המכונית בה הוא נוהג מצוידת במערכת ABS, על מנת לא להיות מופתע מהעדר נעילת גלגלים או מהרעידות והרעשים הנלווים לפעולת ה-ABS.

סחרור גלגלים, המצב של גלגל מסתחרר דומה מאוד מבחינה פיזיקלית למצבו של גלגל נעול. בשני המצבים ישנה ירידה משמעותית בחיכוך ולכן ירידה ביכולת העברת הכוח בהאצה או בבלימה. במצב סחרור גלגלים ישנה הקטנה בשליטה בכיווניות התנועה. הפתרון האנושי – האצה עדינה יותר. הפתרון הטכנולוגי – מערכות בקרת משיכה למינן. ניתן גם להיעזר במצבי פעולה מקטיני כוח בתיבות העברה אוטומטיות – ICE, HOLD וכד'.

מהירות גבוהה בסיבוב הנה מרשם מצוין להחלקה אל מחוץ לסיבוב. המושגים תת-היגוי והיגוי יתר, מוכרים לכל חובב רכב, ומתארים מצבים בהם הציר הקדמי ו/או הציר האחורי של הרכב מחליקים אל מחוץ לסיבוב. חשוב לזכור כי יכולתו של הכוח הצנטרפוגלי "לזרוק" אותנו אל מחוץ לסיבוב גדלה ביחס ריבועי לעלית המהירות. כדי להמחיש את המשמעות ניקח דוגמא מהירות 50 קמ"ש. הקטנת המהירות בעשרה קמ"ש בלבד למהירות 40 קמ"ש תקטין את הכוח הצנטרפוגלי ב 36%.
הקטנת המהירות לפני כניסה לסיבוב הנה הדרך היעילה ביותר להפחתת כוחות הצד בסיבוב.

ריחוף מעל מים, יופיע במהירויות הגבוהות מ60- עד 70 קמ"ש ובתנאי שיש כמות מספיק גדולה של מים על הכביש. סמנני ריחוף הנם הגה "קל" יותר ותחושת ריחוף ו/או שייוט של גוף הרכב. רוב הנהגים שלא עברו תרגולי נהיגה מתקדמת, אינם חשים בתחושות הללו ולכן לא יהיו תמיד ערים למצבם המסוכן. הפתרון להחלקת ריחוף הנו שוב… הקטנת המהירות.

לעיתים נגיע להחלקת ריחוף רגעית תוך מעבר על שלולית, בנסיעה בכביש בינעירוני. מומלץ להאט לפני השלולית באופן עדין ובהתחשב בתנועה מאחור. החשוב מכל הוא להחזיק את ההגה ישר ובחוזקה ולא לנסות לבצע תיקוני היגוי, גם במצבים בהם יש תחושה שהמכונית "קופצת" הצידה. למרות שהשלולית עלולה להזיז אותנו הצידה, סביר שכח ההתמדה ישמור על כיוון התנועה קדימה והמכונית תייצב את עצמה גם ללא תיקוני ההגה שלנו.

אם ננסה למצות את נושא ההחלקה במשפט אחד נאמר שהדרך היעילה להימנע מהחלקה היא למתן את כל פעולות הנהיגה: האצה, בלימה והיגוי. בנוסף, שווה מאוד להשקיע בצמיגים טובים ובמקביל כדאי מאוד "לחשוד" במשטחים מבריקים כחלקים יותר ולקחת בחשבון שאפשר לטפס על אי תנועה בהילוך איטי גם ב 25 קמ"ש… עם 4 צמיגים חדשים מנופחים בדיוק במידה כתוצאה מהחלקה.

בחורף יש כאלו שמוצאים עצמם על איי תנועה כיוון שפשוט לא ראו אותם. ערפל, בוץ לכלוך, כמות גדולה גשם, שעות חשכה ארוכות יותר, הפרשי טמפרטורה פנים-חוץ. כל אלה גורמים לבעיות של ראות ונראות. פנס מלוכלך בבוץ לא רק שאינו מאיר כהלכה אלא גם לא נראה מתקרב על ידי הנהגים האחרים, מגבים שהתייבשו בקיץ ולא הוחלפו, ימרחו את הלכלוך שהושפרץ מהמכונית שלפנים. בנושא הפשרת אדים, ישנו הויכוח עתיק היומין אם להפעיל את המזגן לכיוון החלון בסירקולציה פנימית או חיצונית. מניסיוני, סירקולציה פנימית מוציאה יותר אויר ולכן תייבש את החלון מהר יותר.
בארצות רבות בהן החורף קשה משלנו נתקבלו תוצאות מכובדות של הפחתת תאונות, בעיקר תאונות חזית צד בצמתים שאינם מרומזרים בזכות הדלקת האורות. בארץ לא נעשה מחקר מעמיק בנושא, אך כיוון שמדובר על פעולה שאינה צורכת מהנהג מאמץ רב ומבחינה כלכלית ההוצאה זניחה, מומלץ להדליק אורות בכל שעות היממה וכל השנה.

ברור לכולנו שעל הנהג לשנות את אופן נהיגתו בחורף, והאמת היא שרובנו עושים זאת בדרך כלל באופן טבעי. הבעיה בחורף היא, שהמרווח לטעות קטן באופן משמעותי. בלימה קטנה הופכת לריחוף שמסתיים בהתהפכות לתעלה…
לעיתים ההחלטה החכמה ביותר במצבים של חורף משתולל היא לוותר על הנסיעה בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת