קטגוריה: ארכיון

נבואת השקר של הטכנולוגיה

new logo alternativi smallאיתי אלון שואל האם הפכנו תלויים בטכנולוגיה עד כדי כך ששכחנו איך נוהגים בכוחות עצמנו?

מתוך מאמר חדש שהתפרסם במגזין הגה בחודש מרץ

07/04/2010 14:08:00
חיישני הרוורס התקלקלו אז התנגשתי בעמוד, דוושת הגז נתפסה אז התפללתי, האייוואקס לא התריע על סטייה מנתיב אז הרשיתי לעצמי להמשיך לנמנם… האם הטכנולוגיה הולכת והופכת אותנו לפחות נהגים ויותר תלויי טכנולוגיה? כנראה שכן. האם זה עלול להביא למצבים מסוכנים? בהחלט שכן. ויש יותר מסיבה אחת. 

כשהטכנולוגיה נכשלת
פרשת דוושת הגז הנתקעת המדוברת מהשבועות האחרונים הראתה כיצד אנשים אינם מיומנים וחסרי ידע מינימלי בתפעול הרכב, ברמות הבסיסיות ביותר של שילוב להילוך סרק. נכון שיש בעיית תגבור בלמים במכוניות בנזין בעת גז לחוץ במלואו. אך סוגיה זו אינה סותרת את הצורך של כל נהג להכיר את רכבו ברמה המאוד בסיסית של היכולת להעביר להילוך סרק, גם בעת נסיעה ועל יד כך לנתק את המנוע מן הגלגלים.
אני יכול לספר לכם שתקלה של דוושת גז מאיצה מעצמה התרחשה לפני למעלה משנה במיצובישי פג'רו שלי. התופעה התרחשה מספר פעמים עד שניגשתי לטפל בה במוסך. בכל פעם שהתופעה התרחשה העברתי לניוטרל וכיביתי מנוע תוך שליטה מלאה ברכב ובתנועה סביבי. ממקרה זה אנו למדים שהתקלה באמת מתרחשת בעוד מכוניות ולא רק בטויוטה. החלפת יחידת הדוושה בכמה מאות שקלים פתרה הבעיה מיידית. דבר נוסף וחשוב יותר הוא שמיומנות נהיגה מאפשרת תפעול מצבים שאינם צפויים בקלות יחסית. בנושא זה וגם על מניעת תאונה חזיתית ניתן למצוא סרטוני הדרכה באזור הטיפים באתר של אלטרנתיבי.
טכנולוגיה מול ידע ומיומנות
לפני שני עשורים, כשטכנולוגית ה-ABS הייתה בחיתוליה, הקימו יצרניות ה-ABS איגוד יצרנים ששם למטרה להדריך את הציבור ביתרונות המערכת וכיצד יש להשתמש בה. צריך להבין שה-ABS הייתה טכנולוגיה אקטיבית המתערבת בנהיגה ראשונה מסוגה, וגם החדירה שלה לכלל המכוניות היה רחב. כתוצאה מכך, החלו ויכוחים רבים בין ארגונים שונים וגם בין הנהגים לגבי הנחיצות של המערכת, יתרונותיה וחסרונותיה. כך גם נולדו "אגדות עם" לגבי הארכת מרחק בלימה גורף של ה-ABS - אינפורמציה שהיתה נכונה בתחילת הדרך, על כביש יבש או על חצץ בלבד, ושופרה משמעותית בהמשך הדרך בעיקר על כביש יבש. הקושי של ה-ABS היה ונשאר שהנהג חייב להיות מודע לקיומה של המערכת ולהגיב נכון כאשר היא נכנסת לפעולה. הקושי הוא כמובן לנהגים שפעולת ה-ABS מפתיעה אותם, בגלל מיומנותם הנמוכה. נהג מיומן יודע מראש מתי המערכת תיכנס לפעולה ולכן אינו מתרגש מכך כשזה מתרחש. נהג שנבהל, עלול לעזוב את דוושת הבלם בגלל הרעידות והרעשים ועלול לפגוע במכשול שגרם לבלימת החרום. בנוסף ישנם נהגים שבגלל הלחץ בתוספת הרעשים והטרטורים קופאים במקומם, ואינם מסובבים את ההגה על מנת להתחמק – מה שנועדה המערכת לאפשר לכתחילה. על מנת לפתור את בעיית עצמת הלחיצה הראשונה הוכנסה מערכת תגבור בלימה בעת בלימת חרום BA או EBA (BREAK ASSIST), אך מערכת זו אינה פותרת מצב בו הנהג עוזב לחלוטין את דוושת הבלם בגלל הבהלה מפעולת ה-ABS.
כיוון שבגורם האנושי עסקינן, התפתחה גם בעיה הפוכה של אנשים שסמכו על קיומה של המערכת והרשו לעצמם לנסוע מהר יותר. גם אני מצאתי עצמי לפני חודשיים נוהג לי מעדנות בלמבורגיני במסלול מונזה באיטליה ובולם מאוחר גם בסיבובים הרטובים בידיעה שיש ABS ושהוא ישבור את הראש. זה לא מנע ממני להחסיר שתיים שלש דפיקות לב כשהסיבוב מתקרב ואתה בולם מ-280 קמ"ש והABS- מתחיל "לנגן" מבלי שרצית שהוא יעבוד כלל.
בגלל הקשיים הללו, המודעות הנמוכה של הציבור לגבי אופן פעולת המערכת וגם בגלל עודף ביטחון עצמי שחלק מהנהגים לקה בו, לקח למעלה מעשור מאז כניסת ה-ABS להגיע לכדי איזון אקטוארי (ביטוחי) בארה"ב לגבי כדאיותה של מערכת ה-ABS, והצדקת נחיצותה במכוניות כמונעת תאונות של איבוד שליטה ו"ירידה מהכביש" (מקור הנתונים מארגון חברות הביטוח האמריקני IIHS).
מסקנת ביניים - מערכות טכנולוגיה לבטיחות זה חשוב וטוב, אך אין תחליף למיומנות וידע של הנהג.

טכנולוגיה חסינת טיפשים
יצרני טכנולוגיה באופן בסיסי מנסים לתכנן את הטכנולוגיות כ"חסינת טיפשים" (FOOL PROOF).
ESP היא דוגמה לטכנולוגיה מעולה, שמתערבת ברגע האמת על פי הצורך וללא ידיעתו של הנהג ובאמת תורמת את תרומתה הקריטית, גם אם הנהג לא מודע אפילו להתערבותה.

וולוו אימצו את התרעת ההתנגשות בחפצים ואי שמירת רווח בדגמים המובילים שלהם בשנים האחרונות. עוד בהשקת ה-80S לפני כשלש שנים בישראל, אז סייעה 'אלטרנתיבי' למערך ההדרכה של היבואנית, נחשפנו למערכת ההתרעה והבלימה האקטיבית של וולוו מוקדם מאוד. המנגנון מתוכנן באופן כזה שלא רק שהוא מתריע (בדומה לאייווקס / מובילאיי הישראלית) אלא גם מבצע ביוזמתו בלימה להורדת מהירות הפגיעה עד למהירות של 30 קמ"ש ואז מפסיק את פעולת הבלימה. המסר הוא, כפי שאני מבין וגם אוהב, שהמכונית לא תיתן לך להיהרג מטעויות, אבל אם לא תתערב אקטיבית במניעת התאונה היא תתרחש. למתכנני וולוו יש סיבות נוספות מדוע לא מעמידים מכונית בבלימה מלאה למהירות אפס בדרך בינעירונית ללא התערבות הנהג, למשל מניעת פגיעה קשה מאחור. ללא קשר להסברים נוספים, יש מקום למערכות כאלו שמתריעות, מתערבות במידה ומחזירות את השליטה לנהג.

דור שלא ידע את אבותיו
החשש הוא מדור של נהגים שאין להם יכולת תחושה והבנה של מכוניות. המגבלות הגבוהות של מכונית מודרנית, גורמות לכך שנהג רגיל שאינו חובב נהיגה אינו מתקרב למגבלות ביום יום (וטוב שכך), זאת בשונה מהמכוניות לפני עשור ויותר. לכן, כשמערכת כמו ABS ו-ESP מתערבות בנהיגתו אין לו מושג מה קרה, מדוע זה קרה ומה בפעולות הנהיגה שלו הביאוהו לעבור את המגבלות. במקרים כאלו הפתרון של "סע לאט ואל תשאל שאלות" הוא כנראה הפתרון היעיל ביותר. הבעיה היא שנהג ברמה כזו גם לא יודע להעריך מהי המהירות האיטית הרצויה… ומכאן מתרבות תאונות שכל שנותר לעיתונאים ולשוטרים הוא לגלגל עיניהם השמיימה ולהגיד "הגורם האנושי שוב טעה". אני שואל - טעה או שפשוט לא ידע מה הוא עושה ?

הכותב הינו נהג מרוצים, מדריך נהיגה מתקדמת ומנכ"ל קבוצת אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

הפוסט הבא:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת