קטגוריה: ארכיון

מי מפחד מפחות הרוגים בתאונות דרכים ?

new logo alternativi small

הצלחת 2009 במספר הרוגים נמוך מהרגיל נותרת משום מה יתומה.

איתי אלון שואל האם הייתכן שאותם גופים שהקרדיט מגיע להם חוששים להתחייב להמשך ההצלחה ?

כשהחלתי לבדוק את החומר לכתיבת כתבה זו, חשבתי לבדוק את הנתונים עצמם ולחפש שינוי במספר התאונות עצמן. הנחת העבודה שלי היתה שכך אוכל להפריד במידה מסויימת בין המרכיב האנושי, מרכיב בטיחות הרכב ומרכיב התשתית. תוך כדי עבודה על המספרים הבנתי שאין אפשרות ממשית להפריד בין שלשת הגורמים הקלאסיים – נהג, דרך, רכב. ואז לרגע כמעט נלכדתי במלכודת "אי היכולת להסביר", שכל הגורמים נתפסו בה.

בבדיקת מגמה השוואתית בין שנת 2006 לשנת 2009 מצאתי לעומת זאת את הנתונים הבאים: ירידה כוללת במס' התאונות עם נפגעים של 6% כשרוב הירידה הינה בתאונות הקטלניות - 28% ובקשות 30%, ואילו ירידה קלה בתאונות הקלות של 3%. נתון אחר שמסביר חלק מתוצאות אלו הוא ירידה כוללת של 8% במספר כלי רכב בתאונות עם נפגעים. הירידה הדרסטית של 34% במספר תאונות בהן מעורבות משאיות וירידה מתונה יותר של 20% במספר תאונות במעורבות אוטובוסים. דווקא מכוניות פרטיות שותפות רק לחלק מצומצם של 7% ירידה ואם אתה לא יורד כמו השאר – אז למעשה אתה עולה. ערכם המספרי של כלי הרכב הפרטיים גבוה יותר אך השפעת כלי הרכב הכבדים על פצועים והרוגים משמעותית יותר. (מצורפת טבלה)
מה גרם לשינוי במשאיות? שינוי החוק בנוגע למשקל עודף במשאיות שהעביר האחריות הפלילית לבעל המשאית ולא רק לנהג בשילוב אכיפה והרתעה מתאימה. כמה פשוט ויעיל.

הופק לאחרונה עבור הירחון הסטטיסטי לישראל מס' 1/2010
יז. תחבורה ותקשורת
לוח יז/5.- נפגעים בתאונות דרכים,
לפי חומרת הפגיעה וסוג הנפגע
        סוג נפגע חומרת הפגיעה סך הכל        
  רוכבי
אופניים
הולכי רגל נוסעים נהגים(1) פצועים
קל
פצועים
קשה
הרוגים מגמה מנוכי
עונתיות
נתונים
מקוריים
                                   
2006   343    3,229    13,849 18,477 33,188 2,305    405 35,898 2006
2007   342    3,087    12,367 17,009 30,328 2,095    382 32,805 2007
2008   453    3,317    10,876 17,165 29,336 2,063    412 31,811 2008
2009 *   357    3,135    11,007 16,978 29,454 1,708    315 31,477 * 2009

מקור: הלמ"ס.

שמענו כולנו את נציגי משרד התחבורה, את נציגי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואפילו את יו"ר אור ירוק. כולם נשמעו מוטרדים במידה מסויימת מההצלחה הבלתי מתוכננת כביכול שנפלה עליהם. בעולם של ניהול תקין כדאי שיהיה תכנון מקדים לכל ביצוע מוצלח, אחרת מדובר בסתם מזל. וכך התייחסו רוב הדוברים שיצא לי לשמוע בחודש האחרון.
נראה שכל הדוברים פשוט מתעלמים ממספר תהליכים מקבילים שתופסים תאוצה יפה בשנים האחרונות בישראל.
מע"צ החדשה – עובדת כבר כמה שנים בתקציב רב שנתי תחת תוכנית חומש.
צה"ל מדריך טירונים (באמצעות מדריכי אלטרנתיבי) כבר כמה שנים בתוכנית "חיילים בחופשה" שהקטינה את מס' החיילים ההרוגים בסופי שבוע בתאונות דרכים מכ- 30 בשנה לכ- 10.
הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, למרות היותה כרגע ללא מנכ"ל מכהן, הצליחה להרים מערכת מכובדת של ניהול בטיחות בפריסה ארצית ובחלוקה למגזרים ברורים ולהרים מיזמים שנשמעו פעם חלום. לצערנו הרשות הזו מתנדנדת על חוט השערה כבר שנה עקב מנכ"ל שהתפוטר, בעיות תקציב ולאחרונה גם ללא מועצה ציבורית מנהלת שפוזרה כלאחר יד. רק לפני מספר חודשים העברתי כאן ביקורת על כך שהרשות ואור ירוק מדריכים את אלו שנוח להם להדריך ולא את אלו שצריכים הדרכה. לגבי הרשות – טעיתי. לפני מספר ימים נכחתי בכנס בו הוצגו כל פעולות ההדרכה של הרשות בשנה האחרונה. התרשמתי. מגיע לרשות הלאומית כל הכבוד. אחת הדוגמאות שהבאתי בטור כאן הייתה שלא מדריכים או מלמדים בטיחות את הבדואים בדרום. והינה מסתבר שהרשות הפעילה תוכנית הדרכה לכ -18,000 בדואים בשנת 2009. מרשים !.
לכל אלו נותנת עמותת אור ירוק רוח גבית משמעותית של עבודה עקבית לאורך שנים של העלאת המודעות של האזרחים למצב הבטיחות בדרכים ובעיקר פרסום ברבים של חובתו של שר התחבורה והבטיחות בדרכים לשלומנו. עמותת אור ירוק דחפה השנה בין שאר פעולותיה בצורה ברורה וכוחנית כיאה לNGO, גוף שאינו ממשלתי, את מחויבותו של שר התחבורה באופן אישי לעמידה ביעד מספר ההרוגים. העמותה פעלה בנחרצות ופשוט הכריחה את משרד התחבורה (והבטיחות בדרכים) להיות מודע למחוייבות של התוכנית שאימץ שר התחבורה הקודם על בסיס ועדת שיינין.
צפיתי באבי נאור בראיון בן חצי שעה ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 2 בנושא הירידה בהרוגים וליבי נחמץ. האיש, שאיבד את בנו רן נאור בהתהפכות ג'יפ, תרם מכספו הפרטי בהערכה גסה עשרות רבות של מיליוני דולרים (יש האומרים כ-100 מליון דולר), יושב בראיון שאמור להיות משמח מאוד עבורו. הינה מתגשמות מטרות הארגון שהקים ויש ירידה משמעותית ומתמשכת במספר ההרוגים. גם הוא, יתכן בצניעות, יתכן מתוך בחירת קו אחר, אינו יודע להסביר את התוצאות.

מאז ומתמיד הייתי מאמין גדול ביעדים על מנת להשיג תוצאות. כאן להערכתי נמצאת התשובה לכל המבולבלים מהתוצאות.
ככל שהשנים עוברות המכוניות בטוחות יותר, תשתיות סופגות אנרגיה הולכות ומשתפרות, האספלט שנבנה הינו באיכות מעט טובה יותר. מצד שני הכבישים שלנו מצטופפים והולכים וכתוצאה מכך תרבות הנהיגה הופכת עצבנית יותר.
יעדים – זה כל ההבדל !
לא שמעתי את שר התחבורה הנוכחי מדבר בשיבחם של יעדי ההפחתה, סביר להניח כיוון שאלו מפחידים אותו. מדוע ששר תחבורה ובטיחות בדרכים יחשוש מיעדים של ירידה במספר ההרוגים ? כי התפיסה הישנה של מערכת התחבורה בישראל גורסת שאין אפשרות להשפיע על תאונות דרכים. האמונה בגורל בסגנון "הכל מכתוב" הינה אבן נגף בניסיון לחנך לבטיחות. האמונה העיוורת בגורל שומטת את הצורך שבנקיטת אמצעי בטיחות.
מנגד אנו טוענים ומיישמים שנים באלטרנתיבי – קביעת יעדים שאפתניים בניהול בטיחות – מוכיחה את עצמה. יתכן שזה ישמע אפילו טיפשי, שעצם קביעת יעד מספרי מייצרת תוצאות. ישנן מספיק הוכחות בתחום הפסיכולוגיה האישית והארגונית לאפקט ההילה ולאמונה שמוכיחה את עצמה – לטוב ולרע.

אז למה כולם נבהלו מההצלחה של 2009 ?
יתכן שחלק מההסבר הינו הקושי לתת הסברים לשינוי החיובי. סביר שחלקו של השינוי באמת נובע מתנודתיות שסטטיסטיקה של מספרים קטנים יחסית נוטה לה. מצד שני, השינוי החיובי בשנת 2009 הינו חלק ממגמה ברורה ומתמשכת של השנים האחרונות של ירידה במספר ההרוגים והפצועים קשה. אני מעריך שתחושת תפוח האדמה הלוהט שניתן היה לחוש מכל דובר רישמי, מקורה בחשש שהתופעה הינה חד פעמית ולא תחזור על עצמה. אני מרגיש צורך לנצל במה זו ולקרוא לכל החוששים – קיבעו יעדים אמיצים ונחרצים, לא רק של הרוגים, גם של פצועים, גם של מספר תאונות דרכים, גם בדגשים של מגזר המכוניות הפרטיות והאופנועים - והתוצאות תהיינה בהתאם. בהצלחה לכולנו !

*הכותב הינו נהג מרוצים, מדריך נהיגה מתקדמת ומנכ"ל קבוצת אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת