קטגוריה: ארכיון

מחופשת הקיץ תמיד חוזרים יותר עייפים…

new logo alternativi smallלמרות שנהיגה בקיץ נתפסת כקלה יותר - דווקא אז עולה מספר התאונות עם נפגעים.
איתי אלון – נהג מרוצים ומומחה לנהיגה מתקדמת*
12/07/2010 22:47:00
המשימה: לאכול ארוחת צהריים אצל הדודים, לנהוג רצוף במשך שלש שעות בשמש היוקדת ברכב עמוס לעייפה ציוד ומשפחה, תוך כדי "תיפעול" 3 ילדים ….ולהגיע הביתה בשלום.נהיגה בקיץ עלולה להשרות אשליה של בטיחות כיוון שלנהוג באור נתפס כקל יותר. שעות היום ארוכות יותר ולכן יותר נסיעות מתרחשות בשעות האור. בקיץ אנו רואים משפחות שלמות נוסעות בכלי רכב עמוסים לנסיעות ארוכות. בנסיעות אלו טמונות סכנות לא מעטות. לא במקרה הוא שנמצא שיותר תאונות עם נפגעים מתרחשות בחודשי הקיץ.

הכביש
הכביש בחודשי הקיץ - מאובק, בוהק וחם. במגע עם נוזלים עלול האבק להפוך לעיסה חלקלקה המוכרת לנו מתחילת החורף כ"גשם ראשון". כן, בקיץ. לכן, יש לשים לב ולהיזהר במיוחד בכל מקום בו זיהינו רטיבות על הכביש - טל של אשמורת ראשונה, ממטרות השקיה עירוניות או פשוט גשם של אמצע הקיץ.
בוהק – סינוור ואדים שעולים מהכביש בזויות שמש שונות. הפתרון: משקפי שמש טובים או תכנון נסיעה לא בשעות החום.
טמפרטורת הכביש מגיע לעשרות מעלות וצמיגי הרכב נאלצים לנוע על מצע רותח זה במהירות.

המכונית
תנאי חום גבוה הינם גורם משמעותי להתפרקות צמיגים – במיוחד אלו הישנים והסדוקים ושחסר בהם לחץ אויר.
מדידת לחץ האויר שנעשית בשיא החום לאחר נסיעה בינעירונית תגרום לטעות קריאה של 10% ואף עד 20%. הצמיג החם מציג לחץ גבוה משמעותית מהלחץ המקורי שבו בהיותו קר ולכן אנו עלולים לנפח אותו בלחץ חסר ! יש לנפח אויר בצמיגים קרים בבוקר לפני נסיעה משמעותית או להוסיף 5%- 15% ללחץ הצמיג בהתאם למצב הטמפרטורה של הצמיגים.
חובה לוודא שלחץ האויר מתאים לעומס המשקל של הנוסעים והמטען. ישנן משפחתיות מסויימות בהן ההפרש בצמיגים האחוריים בין מצב לא עמוס למצב עומס מלא (5נוסעים ומטען) דורש, לפי הוראות היצרן, תוספות של עד 50% (!) בלחץ האויר.
מומלץ להחליף צמיגים כל 3 שנים ו/או עד 80 אלף ק"מ - המוקדם בינהם. מובן שאם יש בצמיגים פגמים או חתכים יש להחליפם ללא קשר למצב הבלאי או הגיל שלהם.
חום פנים תא הנוסעים – עומס חום מעייף ומרדים. יש לעשות מאמץ להיכנס לרכב רק לאחר שהתקרר על ידי פתיחת החלונות והפעלת המזגן תוך כדי המתנה בצמוד לרכב עד שיתקרר (אין לעזוב רכב מונע). כדאי להשתמש בצלונים על החלונות להפחתת הקרינה ברכב בעת חניה ולהשתדל לחנות בצל אם אפשר.
שימוש במזגן – יש לזכור מידי פעם לתת לאויר טרי להיכנס מבחוץ לחידוש מלאי החמצן.
מגבים – יש לשים לב לתחזוקתם גם בקיץ. שכבת אבק על החלון יכולה להפוך לשכבת בוץ שאינה מתנקה בגלל מגבים ישנים ובלויים וגם בגלל מחסור בנוזל שמשות.
תחזוקה מונעת – כשלנו חם למנוע חם יותר. בתקופת הקיץ מערכת הקירור ברכב עובדת שעות נוספות. כיוון שכולנו מודעים לכך שעצירה כפוייה עקב תקלה בצד הדרך (במיוחד עם כל המשפחה) עלולה להסתיים אף במוות – כדאי מאוד לבצע תחזוקה מונעת במוסכים איכותיים ולא "למשוך" החלפה ושיפוץ חלפים.
העמסה – בשלב "אריזת" המכונית והעמסתה בציוד, חובה להיות מודעים שתא הנוסעים צריך להיות ללא חפצים חופשיים (שאינם מעוגנים). תיק עם מחשב נייד במשקל כולל של 6 ק"ג הופך למשקולת בת 50 ק"ג בעת תאונה של 60 קמ"ש. אף אחד לא רוצה לצאת בשלום מתאונה ולחטוף פטיש 60 קילו בראש. במכוניות סטיישן יש להשתמש ברשת הפרדה בין המטען לנוסעים.
כולם חגורים – זה מובן מאליו שכל חברי המשפחה יושבים איש איש במתקן הריסון המתאים לגודלם ולמשקלם. ילדים עד גיל 8 חייבים בהתקן ילדים (סלקל / מושב בטיחות / כסא מגביה).

הנהג/ת

כשאתה נוהג – תנהג ! צריכה להיות חלוקת עבודה ברורה. הנוהג/ת נוהג/ת ובן/בת הזוג אחראי לענייני הילדים. אסור על הנהג להסתובב או להתבונן במראה בענייני פנים הרכב. חלוקת העבודה הזו צריכה להיות ברורה ומוסכמת על כל דרי פנים המכונית. ילדים הם שותפי משימה מצויינים. הם מעירים למבוגרים מצויין כשאלו האחרונים לא מכבדים את החוקים.
עייפות והרדמות – שעות בהן בוגרים נוטים להירדם הינם שעות הצהריים, במיוחד לאחר ארוחה. יש להימנע מארוחה כבדה לפני שיוצאים לנהוג ולהקפיד שהנהג ישן שנת לילה טובה, לא שתה אלכוהול ונח לקראת הנסיעה.
יחפנים – יש טרנד של נוהגים יחף. קראתי בכל מיני טוקבקים באינטרנט על "היתרונות" שבנהיגה היחפה. למען הסר ספק, נהיגה יחפנית יש בה סכנות רבות . מיכולת שליטה נמוכה בדוושות ועד לבעיה הקשה של חוסר יכולת לצאת מהרכב בשעת חרום. כמו כן, נוהגים יחפנים להניח את כפכפיהם או סנדליהם באזור הרגליים. הכפכפים עלולים להחליק מתחת לדוושות ולהפריע בתפקודי הנהיגה.
עייפות העיניים – נסיעה אל מול קרינת השמש מעייפת העיניים ומאלצת סגירה חלקית של העפעף (מעבר לנזקים רפואיים מצטברים נוספים). יש להשתמש במשקפי שמש איכותיים ונקיים.
סינוור צד – בעת נסיעה צפונה או דרומה בבוקר ואחה"צ אנו ,סובלים, מקרינת צד. פתרונן יעיל בנוסף לסך השמש המקורי של הרכב שניתן להסיטו לצדדים, הינו רשתות הבד השחורות שניתן להדביק עם "פומפה" לחלון. שימו לב לא להסתיר את מראות הצד ויש להיות מודעים כי עלולה להיות בעיה בנושא זה לגבי תקינת הרכב שאוסרת על הסתרת שדה הראיה. בכל מקרה השימוש צריך להיות מוגבל לנהיגה בינעירונית ולא בנהיגה עירונית.
שתיה – אפשרי שנהג יחזיק לידו בקבוק שתיה עם פקק ספורט או כוס שתיה עם מכסה, אך מותר לשתות אך ורק בעת עצירות כמו ברמזור וכד'. יש להיזהר מהנחת פחיות ובקבוקים באופן כזה שעלול להחליק מתחת לדוושות.
עצירות מנוחה – כמו בשיעור בביה"ס, יכולת הריכוז מתפוגגת אחרי 45-50 דקות. עשו לעצמכם טובה ועיצרו כל 50 דקות למנוחה בת 10 דקות לפחות במקום המיועד לכך בהפרדה מוחלטת ומוגנת מהכביש.
שובניזם – לכל מי שלא ידע או לא חשב להשתמש באפשרות הזו, גם נשים יודעות לנהוג…הן אפילו מעורבות בהרבה פחות תאונות. אז אפשר לחלוק את הנהיגה ולהגיע הביתה משפחה גדולה ומאוחדת.

קיץ נעים ובטוח .

*הכותב הינו מנכ"ל "אלטרנתיבי - יוצרים תרבות נהיגה" www.alternativi.com


בחזרה לעמוד "כל החדשות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת