קטגוריה: ארכיון

מהחופשה המשפחתית תמיד חוזרים יותר עייפים…

new logo alternativi small
למרות שנהיגה בעת חופשה אביבית נתפסת כקלה יותר - דווקא אז עולה מספר התאונות עם נפגעים.
כתב: איתי אלון
מתחילים להרגיש שהחורף מאחורינו, אפשר להריח כבר את ריח הפריחה באויר, את הטיול המשפחתי לצפון ולדרום. האם התכוננו לנסיעה הזו עם כל המשפחה ?
האם המשפחה מוכנה ?
משחקים לדרך -אם הילדים שלכם לא מסתפקים בנוף ומסיפורים על סבתא… כדאי שיהיו לכם מלאי של משחקים, דפי יצירה, טושים, פלסטלינה וכמובן מדבקות לרכב.
האם המכונית מטופלת ?
תחזוקת צמיגים – האם בדקנו באמת מהו לחץ האויר שצריך לנפח כשהרכב עמוס במלואו ? בחלק מהמכוניות השינוי הוא אדיר בין רכב ריק לבים רכב עמוס - עד 50% תוספת ( !). שווה בדיקה רצינית – חפשו את המדבקה ונפחו על צמיגים קרים או על צמיגים חמים בתוספת 10% כפיצוי על ההתחממות.
מומלץ להחליף צמיגים מקסימום כל 3 שנים ו/או עד 80 אלף ק"מ - המוקדם בינהם ועדיף קודם. מובן שאם יש בצמיגים פגמים או חתכים יש להחליפם ללא קשר למצב הבלאי או הגיל שלהם.
חום פנים תא הנוסעים – עומס חום מעייף ומרדים. מומלץ להיכנס לרכב רק לאחר שהתקרר על ידי פתיחת החלונות בחלקם העליון והפעלת המזגן תוך כדי המתנה בצמוד לרכב עד שיתקרר (אין לעזוב רכב מונע). אם פנים הרכב ממש רותח – הרכב יתקרר במהירות רבה בתחילת העבודה ע"י מיזוג האויר שמגיע מבחוץ (סירקולציה חיצונית). כדאי להשתמש בצלונים על החלונות להפחתת הקרינה ברכב בעת חניה ולהשתדל לחנות בצל אם אפשר. למי שיש חלון שמש בגג - פתיחתו בדקות הראשונות לאחר הכניסה למכונית פורקת את עומס החום בצורה מפתיעה ביעילותה.
העמסה – בשלב "אריזת" המכונית והעמסתה בציוד, צריך לעגן את כל החפצים החופשיים בתא הנוסעים. תיק עם מחשב נייד במשקל כולל של 6 ק"ג הופך למשקולת בת 50 ק"ג בעת תאונה של 60 קמ"ש. אף אחד לא רוצה לצאת בשלום מתאונה ולחטוף פטיש 60 קילו בראש. במכוניות סטיישן, גי'פים וטנדרונים (רכב אחוד) יש להשתמש ברשת הפרדה בין המטען לנוסעים. אם אין ברירה וחייבים להוביל מטען בתוך תא הנוסעים חובה לעגן אותו באמצעות רצועות או באמצעות חגורת הבטיחות. האם בדקתם לאחרונה מה המשקל המותר הכולל להעמסה במכונית שלכם ביחס לכל בני המשפחה שהפכו לבני נוער מנופחי שרירים בלי ששמתם לב ?
כולם חגורים – זה מובן מאליו שכל חברי המשפחה יושבים איש איש במתקן הריסון המתאים לגודלם ולמשקלם. ע"פ החוק ילדים עד גיל 8 חייבים בהתקן ילדים (סלקל / מושב בטיחות / כסא מגביה). מומלץ שילדים עד גובה 145 ס"מ ישבו בבוסטר גם אם הם מעל גיל 8. לפרטים נוספים על ריסון ילדים ראו כתבה בנושא. נושא אחר נשכח הינו ריסון כלבים. יודעי דבר יספרו לכם שניתן לקנות בחנויות לבעלי חיים ריתמות לכלבים המתחברות לאבזם חגורת הבטיחות (הנקבה). אם הכלב ממוקם בבגאז' (ברכב אחוד  כמובן - במיני ואן, סטיישן, גי'פ וכד) ניתן לחבר את הריתמה המיוחדת לאחד מנקודות הריתום. כפי שכבר אמרנו, בכל מקרה מומלץ שתהיה רשת בין תא המתטען לאזור הנוסעים ברכב אחוד.
 
האם הנהג/ת בכושר ?
 כשאתה נוהג – תנהג ! צריכה להיות חלוקת עבודה ברורה. הנוהג נוהג ובן/בת הזוג אחראים לענייני הילדים. אסור על הנהג להסתובב או להתבונן במראה בענייני פנים הרכב. חלוקת העבודה הזו צריכה להיות ברורה ומוסכמת על כל דרי פנים המכונית. ילדים הם שותפי משימה מצויינים. הם מעירים למבוגרים מצויין כשאלו האחרונים לא מכבדים את החוקים. אני חוטף על הראש מחבורת יועצי הבטיחות שגידלתי בעמל רב כל פעם שאני עושה רוורס קטן לפני שאני חוגר חגורה.
רכב כבד ומטלטל – נהג מיומן מרגיש את השינוי. רכב משפחתי עמוס שוקל 30%– 50% יותר מרכב משפחתי עם נהג יחיד. המשמעות – מאות ק"ג נוספים שעל הרכב להתמודד איתם בהאצה, בבלימה, בשיכוך זעזועים ובעיקולים. אם הרכב ישן והתחזוקה שלו ישראלית טיפוסית הרי סביר שמעולם לא הוחלפו בולמי הזעזועים והתוצאה – אחיזת כביש ירודה ומרחקי בלימה שמתארכים מאוד.
הסחת תשומת לב – ישנם נהגים (בעיקר גברים…) שמצליחים להתנתק באופן כמעט מוחלט מהקורה בסביבתם הקרובה. היכולת הזו עוזרת לגבר המצוי לנוח יותר בחיי היום שלו, להתרכז בטלויזה ולא לשמוע את התינוק שבוכה… במקרה הנהיגה היכולת הזו ברוכה. כדאי מאוד להפוך את הנהיגה למשימה שמערבת את כל המשפחה בצורך של הנהג והנהגת להתרכז בנהיגה ללא הפרעות, צעקות, בכי, "מתי נגיע ?", קפיצות, השתולליות ועוד.
עייפות והרדמות – שעות בהן בוגרים נוטים להירדם הינן שעות הצהריים, במיוחד לאחר ארוחה. יש להימנע מארוחה כבדה לפני שיוצאים לנהוג ולהקפיד שהנהג ישן שנת לילה טובה, לא שתה אלכוהול ונח לקראת הנסיעה.
עייפות העיניים – נסיעה אל מול קרינת השמש מעייפת העיניים ומאלצת סגירה חלקית של העפעף. יש להשתמש במשקפי שמש איכותיים ונקיים.
סינוור צד – בעת נסיעה צפונה או דרומה בבוקר ואחה"צ אנו סובלים מקרינת צד. פתרון יעיל בנוסף לסך השמש המקורי של הרכב שניתן להסיטו לצדדים, הינו רשתות הבד השחורות שניתן להדביק עם "פומפה" לחלון. שימו לב שלא להסתיר את מראות הצד ואת שדה הראיה לצדדים לפי החוק והבטיחות. בכל מקרה השימוש צריך להיות מוגבל לנהיגה בינעירונית ולא בנהיגה עירונית.
שתיה – אפשרי שנהג יחזיק לידו בקבוק שתיה עם פקק ספורט או כוס שתיה עם מכסה, אך מותר לשתות אך ורק בעת עצירות כמו ברמזור וכד'. יש להיזהר מהנחת פחיות ובקבוקים באופן כזה שעלול להחליק מתחת לדוושות. ולמי ששתיה = אלכוהול: כדאי מאוד לאמץ את הסיסמא "אם שותים לא נוהגים". נכון תמיד ותקף שבעתיים כשכל המשפחה תלויה ביכולות הנהיגה שלך.
עצירות מנוחה – כמו בשיעור בביה"ס, יכולת הריכוז מתפוגגת אחרי 45-50 דקות. עשו לעצמכם טובה ועיצרו כל 50 דקות למנוחה בת 10 דקות לפחות במקום המיועד לכך בהפרדה מוחלטת ומוגנת מהכביש.
שובניזם – לכל מי שלא ידע או לא חשב להשתמש באפשרות הזו, גם נשים יודעות לנהוג…הן אפילו מעורבות בהרבה פחות תאונות. אז אפשר לחלוק את הנהיגה ולהגיע הביתה משפחה גדולה ומאוחדת. חגים וזמנים לששון.
 
*הכותב הינו נהג מרוצים, מדריך נהיגה מתקדמת ומנכ"ל קבוצת אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת