קטגוריה: ארכיון

מדריך התנוחות השלם - כתבה וסרטון

איתי אלון, חובב תנוחות, מסביר הכל על הדרך הנכונה והפחות נכונה מאחורי ההגה.
06/02/2011 18:19:00
לא מעט החלטות גורליות נלקחות במבט אחד – כימיה בין אנשים, חיבה לעיצוב של מכונית, ….. וגם "אבחון" נהגים לפי תנוחת הישיבה שלהם.

new logo alternativi small

 

כל יום מגיעים אלינו להדרכה באלטרנתיבי מודרכים המתאמנים על יכולות השליטה ברכב. רבים מהם מתקשים לבצע תרגילי שליטה בסיסיים ברכב כיוון שאינם יושבים בתנוחת נהיגה אופטימלית לתפעול איכותי ויעיל של הרכב. אחת מטכניקות ההדרכה בהן אנו משתמשים היא לא לומר דבר. אנחנו נותנים למודרך לבצע תרגיל מסויים ולאחר שאינו מצליח, משפרים את תנוחת הישיבה שלו ורואים יחד איתו את השינוי המדהים שמתרחש ביכולת השליטה והביצוע כשיושבים נכון. בנוסף ליכולת שליטה אקטיבית, תנוחה משפיעה על שדה ראיה וגם על תפקוד מערכות הבטיחות הפאסיביות בזמן תאונה.

תנוחת "הנשענים לאחור" -
מסיבה שאינה ברורה לח"מ התפתחה לה תופעה חברתית של "הנשענים לאחור". התופעה מוכרת במיוחד במכוניות המצוידות באביזרים משלימים כגון נורות נאון בדוד האחורי, אך נצפתה בשנים האחרונות גם בסוגים אחרים של כלי רכב. יתכן שכוונת המשורר היתה לשדר סוג של נונ-שלנט בנהיגה, דהיינו "נהיגה זה קטן עלי – אין לי צורך אמיתי להגיע אל ההגה והדוושות וגם על לראות את הכביש אני מוותר לטובת יופיו של כיסוי הדש-בורד שלי"…. אכן תופעה בילתי מוסברת. אין כל ספק שתנוחת השכיבה לאחור פוגמת בכל אפשרות לניהוג איכותי, שלא לדבר על שליטה ברכב במצב חרום, שלבטח יגיע במהרה בתנוחה המדוברת.
למען הפרוטוקול נפרט להלן את חסרונות השיטה של "הנשענים לאחור". בעת תאונה תפקוד חגורת הבטיחות (אם נחגרה) יהיה לקוי בכל היבט אפשרי. החל מתופעת "צלילה" תחת החגורה, המשך בפגיעה סבירה ביותר לכתפיים עקב קושי לרסן תנודות צד של פלג הגוף העליון, וסיים באובדן כמעט כל אפקטיביות של מנגנוני הקדם מותחן וכריות האויר המבוססים בתכנונם על תנוחת ישיבה אחרת לחלוטין. נוסף על אי תפקוד חגורת הבטיחות סביר שלא תתאפשר תמיכה לאזור הצוואר באמצעות משענות הראש וגם הנוסעים מאחור (אם הצליחו להיכנס…) סביר שיפגעו מהכסאות המושכבים או מגוף הנהג עצמו אפילו אם החגורות מאחור נחגרו.
ניתן להניח שיחד עם התופעה מגיעה גם אופטימיות גבוהה והנחה בסיסית שתאונה לא תתרחש. מה שלא ברור הוא – האנשים האלו לא זקוקים לתמיכה לגב העליון והתחתון ? בעיקולי דרך אין להם צורך בתמיכה צידית ? יתכן שלא …
לסיכום נושא תופעת הנשענים לאחור- לא מומלץ.

תנוחת הסבתות –
ישיבה קרובה מידי אל גלגל ההגה מעוררת שאלות לגבי יכולת סיבוב ההגה. ישיבה קרובה מידי תמיד היתה בעייתית בעת תאונה עקב הפגיעה בהגה והפכה למורכבת במיוחד מאז פותחו כריות אוויר והקירבה לכרית הפכה למסוכנת. זאת כיוון שהכרית אינה מספיקה להתנפח למלוא גודלה לפני שגוף הנהג פוגע בה ולכן ממשיכה להתנפח בעוצמה כנגד גוף הנהג במקום להיות בשלב הקריסה בו הכרית סופגת אנרגיה. בארה"ב זכאים אנשים המתנשאים מתחת ל 150 ס"מ לנתק את כריות האויר של הנהג. לפי רשות הבטיחות האמריקנית המרחק המינימלי בהקשר של בטיחות מפיצוץ כרית האויר הינו 10", שהם כ 25 ס"מ, בין מרכז ההגה לעצם החזה (הסטרנום).

אז איך עושים את זה נכון ?
מיקום הכסא – המרחק צריך להיות כזה שמאפשר תפעול דוושות עד קצה מהלכן ללא ישור מלא של הברכיים בדגש על דוושת המצמד או מסעד הרגל (הדוושה השלישית). החשיבות של ידיים ורגליים כפופות הינה קריטית בעת תאונה. גפיים ישרות בעת תאונה הינן מתכון לא טוב להגברת הפגיעות האורטופדיות. מעבר לפגיעות בזמן תאונה זוהי הדרך לתפעול נכון יותר של כח הרגליים בדומה לכך שברכיבת אופניים לא מגיעים ליישור מלא של הרגל.
זוית הגב - צריכה להיות מקבילה ככל הניתן לזוית ההגה כדי לאפשר עבודה סימטרית על ההגה ללא צורך בתנועות גב מיותרות. ברוב המכוניות החדשות ניתן לכוון את הכסאות לגובה ולעיתים גם את זוית החלק התחתון של הכסא.
מסעד רגל שמאל (הדוושה הרביעית או השלישית) - קיים ברוב המכוניות ומאפשר באמצעות לחיצה עליו להצמיד את גוף הנהג אל הכסא. ע"י הצמדת הגוף נוכל להנות ממספר יתרונות חשובים ביותר – הנהג הופך ליחידה אחת עם הרכב וזוכה להיזון חוזר של מצב המכונית גם באמצעות הגב והישבן. בנוסף לכך בזמן תאוצות צידיות בעיקולים ובעת תאוצה קדימה בבלימה מתאפשר תפעול רגיש ונכון של ההגה והדוושות. אם לא היינו מצמידים את גופנו לכסא באמצעות מסעד הרגל היינו מוצאים עצמנו "נתלים" על גלגל ההגה באופן כזה שפוגם בקבלת היזון חוזר מן ההגה ותפעול מדוייק שלו. תפעול הדוושות, בעיקר דוושת הבלם, לא יכולה להיות רגישה כאשר אנו נשענים עליה עם משקל גופנו. באמצעות שימוש במסעד רגל שמאל אנו יכולים להניח את עקב רגל ימין בנוחות לפני דוושת הבלם ולהשתמש בדוושה ברגישות ובדיוק.
גובה ומרחק גלגל ההגה – אחרי שכיוונו את הכסא יש לכוון את גלגל ההגה מקביל ככל הניתן לזוית הגב. יש לשים לב לכיוון המרחק של ההגה וגובהו גם כדי לתת שדה ראיה לכל השעונים והנורות בלוח השעונים. בשלב הזה יש מקום לשימוש גם בכיוון גובה הכסא להשלמת אפשרויות הכיוון המלאות ולוודא שתפעול הדוושות לא נפגע.

לאחר שהתמקמנו – הדרך הטובה לוודא שהתמקמנו נכון היא להניח את כף היד מעל ההגה כשמפרק האמה נוגע בחלק העליון של ההגה. המטרה היא לעשות זאת בקלות כשהגב מוצמד למשענת הגב. מנקודה זו ניתן לזוז "קליק" אחד קדימה או אחורה לפי מהות הנסיעה – ספורטיבית, עירונית, או בינעירונית נינוחה.

משענות ראש וחגורות בטיחות
שני אמצעי בטיחות בסיסיים אלו זקוקים לכיוון והתאמה אישית. את משענת הראש יש לכוון לגובה אבל בעיקר למרחק. במשך שנים ניתן דגש לגובה המשענת כך שהקו העליון של משענת הראש יהיה בגובה העיניים או החלק העליון של האוזניים. כל זה חשוב ונכון אך היום ברור וידוע ממבחני סימולציה לתאונות שהמרכיב הקריטי הינו מרחק המשענת מן הראש. אם המשענת רחוקה יותר מ- 7 ס"מ מהראש (אגרוף קמוץ) במצב ישיבה רגיל עולה הסיכון לצליפת שוט ופציעת צוואר. ישנן משענות שניתן לכוון אותן גם למרחק (קדימה ואחורה), אך ברוב המכוניות הפתרון הינו ע"י שינוי זוית הגב כולו לזקופה יותר.
בשנים האחרונות פותחו אמצעים פסיביים ואקטיביים שמטרתם למנוע צליפת שוט ע"י הצמדת משענת הראש אל הראש במקרה תאונה ובחלק מהדגמים יצירת קריסה מדורגת של משענת הגב, באופן כזה שמלווה ותומך בתנועת הגוף אחורה בעת פגיעה מאחור ומונע את "צליפת השוט" המזיקה.
גם את חגורות הבטיחות ניתן לכוון לרוב לגובה. חשוב שהחגורה תשב במרכז הכתף. לא מתחת לכתף וגם לא על עצם הבריח. מומלץ למתוח ולהדק את החלק התחתון על האגן. נקודה זו חשובה מן הסתם גם לנוסעים.

להתראות בהדרכה הבאה, איתי.

הכותב הינו מנכ"ל "אלטרנתיבי - יוצרים תרבות נהיגה" ושל "המרכז לבטיחות ילדים ברכב" ומנכ"ל משותף ב"האקדמיה לנהיגת מרוצים". itay@alternativi.com

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

לפרטים והרשמה | 1-800-22-72-33  |  roni@alternativi.com

 

הפוסט הקודם:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת