קטגוריה: ארכיון

כל מה שרציתם לדעת על כיסאות בטיחות

new logo alternativi small

למרות שיעילות השימוש בכיסאות בטיחות מוכחת, 88% מהילדים אינם רתומים כהלכה !

רוב הסיכויים שגם ילדכם ביניהם. המדריך המלא להתקנת כסאות.
בדיוק כמוכם, קוראי שורות אלו, הייתי משוכנע שהנתון הזה בילתי אפשרי. איך יתכן שהרוב הגורף של הילדים ברכב אינם רתומים כהלכה? יתכן. ואלו נתונים שמקורם בארה"ב. הנתונים בארץ עדיין אינם ידועים וככל הנראה אינם שונים. כשהצטרפתי לקורס "טכנאים מוסמכים להתקנת כסאות ילדים" כל ההגדרה הזו של "טכנאי" נראתה לי קטע הזוי של ארגון אמריקני שאוהב לסבך את החיים, שלא לדבר על ההיסחפות של שעות הקורס- כולה משחק בכיסאות ילדים. אחרי בן 50 שעות הדרכה ועשרות התקנות של כל סוגי הכסאות שהומצאו וגב תפוס פעמיים, הבנתי שמדובר לא רק בטכנאות כי אם בפעלולנות, חדר כושר נייד, מגבות להזעה, המון סבלנות
ולעיתים הרבה יצירתיות. ממש התמחות בפני עצמה – התקנה נכונה של כסא בטיחות ברכב שלך.
מי אמר שיש צורך בכל הכסאות האלו ?
נתוני המחקרים מארה"ב חד משמעיים. כסאות בטיחות מונעים בממוצע 60% ממקרי המוות של ילדים ברכב. הכפילו נתון זה בכך ש- 42% ממקרי היפגעות ילדים (מפציעות קלות ועד מוות) הינן תאונות דרכים ותגיעו לנתון המדהיםשניתן למנוע 30% מסך כל מקרי ההיפגעות של ילדים ע"י שימוש בהתקני ריסון. הנתון האחרון לבדו יכול להסביר את המעורבות של ארגון "בטרם" בנושא כסאות הילדים בישראל משלב החקיקה עד להדרכת הורים בבתי חולים במחלקת היולדות.
 
אז איך מתקינים כסא נכון במכונית שלי ? קונים אותו מתאים.
השלב החשוב הינו שלב הרכישה. יש להתאים את ארבעת המרכיבים זה לזה – המכונית, הכסא, העולל ומשפחתו. כל פספוס בהתאמה לאחד מארבעת המרכיבים הללו יהפוך להיות התירוץ הראשון לכניסת ילדך לסטטיסטיקת 88 האחוזים. כל זמן שמדובר בשני ילדים בעיית הנפח במכונית משפחתית נראית פתירה. כשמגיע שלב מיקום הילד השלישי בספסל האחורי מתגלה האמת הערומה – קשה מאוד עד בילתי אפשרי להכניס שלשה אמצעי ריתום לספסל אחורי סטנדרטי של מכונית ללא בחירה ותאום מראש של שלשת האמצעים.
בני בן השבע למד ממני מספר קללות חדשות לפני כחודש, כשניסיתי למצוא מקום לבוסטר מינימלי, קטן, זול ותמים למראה בין כסא הבטיחות של אחותו והבוסטר עם הגב שלו.
פתחנו בבעיית משפחות מרובות ילדים או סתם משפחה עם שני ילדים שרצתה לקחת ילד חבר נוסף איתם.
נמשיך עם הקשיים בבחירת הכסא הנכון לילד היחיד.
מבחינת תקינה, מהווים התקן הארופי והתקן האמריקני כל אחד בנפרד כתקן מספק. התקן הישראלי מסתמך על התקנים הללו - וקיום אחד התקנים הללו הינו מספק מבחינת התקן הישראלי.

קיימים הבדלים טכניים בין התקן האמריקני לארופאי כאשר המשמעותי עבורנו הצרכנים הינו שהתקן האמריקני מסתמך בעיגון בעזרת חגורת המותן בלבד ואילו הארופאי מסתמך על עיגון בעזרת חגורת 3 נקודות (מותן וכתף משולבת). הבדלים אלו יהפכו לחסרי משמעות בשנים הקרובות עם כניסתם של נקודות העיגון החדשות בתקןISOFIX הארופאי והLATCH האמריקני. נקודות עיגון אלו מאפשרות עיגון כסאות בעזרת רצועות יעודיות של הכסא עצמו בכסאות המותאמים לכך. בכסאות תקן ISOFIX הקיבוע לרכב מתבצע ללא רצועות אלא ישירות בין הכסא לנקודות העיגון ברכב. הפתרון האחרון נראה אכן מבטיח, אם כי משקל הכסאות בעלי מנגנון ISOFIX הינו גבוה מאוד בשלב זה ומקשה על העברתם מרכב לרכב.
קניית "סלקל"
סלקל הינו כסא בטיחות המותקן אך ורק נגד כיוון הנסיעה ומתאים מלידה עד למשקלים מקסימליים שבין 9.8 ק"ג עד ל13 ק"ג (תלוי ביצרן הכסא) - גיל שנה פחות או יותר.
בקניית סל קל חשוב לנסות להתאימו למימדי הילד, אך הסלקל נרכש לרוב ע"י הורה מבולבל לאחר לילה ללא שינה בבית החולים, או לפני שהרך הנולד ראה את אור העולם.
יש להתאים את חגורות הבטיחות של הסל קל כך שיהיו בגובה הכתף של הילד או מעט מתחתיהן. בשום אופן לא מעליהן. יש להתאמן על קשירת הסל קל ולהתאימו לרכב ללא התינוק.
זוית הגב של הסלקל צריכה להיות 45º ביחס לרצפה (ראו תמונה). על מנת להגיע למצב זה יש לעשות לעיתים שימוש במגבת מגולגלת לגליל. מותר לעשות שימוש בעד שתי מגבות עד לקוטר גליל של כ 15 ס"מ. אם יש צורך ביותר מגבות – יתכן שכל התקנה אינה נכונה. במצב כזה מומלץ להתייעץ עם טכנאי התקנות מוסמך.
הידוק חגורות – התקנת הכסא לרכב אינה מספיקה. יש "להתקין" את הילד אל הכסא. חגורת בטיחות רפויה בעת תאונה הינה מקור לפציעות מיותרות לתינוק. יש להדק את החגורות כך שיהיו צמודות לתינוק אך לא יכאיבו לו. על ההידוק לעבור את מבחן "הצביטה" – אם אינך מצליח לאסוף חגורה בצביטה עם שתי אצבעות – עברת את המבחן.

כסא בטיחות עד 18 / 36 ק"ג.
זמן לצאת מסל קל הינו אחד מהמקרים הבאים: התקרבות למשקל המקסימלי, כתפי התינוק מיישרות קו עם חריץ החגורה העליון, ראש התינוק מתקרב לנקודת ה- 5 ס"מ מהקצה העליון של הסלקל.
יש לעשות כל מאמץ להשאיר את התינוק זמן רב ככל הניתן נגד כיוון התנועה, גם אם זה אומר לרכוש כסא דו כיוווני לשלב הבא של עד 18 או 36 ק"ג. כסא דו כיוונים ניתן לרתום נגד כיוון הנסיעה ורק אחרי גיל שנה ומינימום של 9 ק"ג ניתן לסובב אותם עם כיוון הנסיעה. אך כאמור, עדיף לחכות אם זה ככל הניתן גם עד לגיל שנה וחצי ויותר. כסאות אלו יהיו פשוטים יותר ובדרך כלל ללא יכולת כיוון זוית הגב במצב נסיעה קדימה – אך הם מהווים פתרון כלכלי חסכוני. חשוב לשים לב מיהם חריצי חגורות הבטיחות של כסא הבטיחות מתאימים לנסיעה קדמית (חריצים מחוזקים). בנסיעה עם כיוון התנועה גובה החגורות יהיה בגובה הכתף או מעט מעל.
כסא מגביה "בוסטר" / מגביה עם גב
החל מגיל 3 שנים ניתן (אך לא חובה) בהתאם לגודל הילד ומשקלו לשקול לעבור לכסא מגביה.
זמן לצאת מכסא בטיחות עם כיוון הנסיעה בנוסף למגבלת המשקל של הכסא הינו גובה הילד. חריץ עליון של חגורות הכסא נמוך מגובה כתף הילד או שגובה אוזניו גבוה יותר מקו העליון של הכסא – הינם סימנים למעבר מיידי לכסא מגביה. אם יש בעיית גובה ו/או משקל ביחס לכסא קיים שמחייבת מעבר מוקדם מגיל 3 – יש לעבור לבוסטר עם רצועות משל עצמו, שנחשב ככסא בטיחות ע"פ החוק (ולכן ניתן לעשות בו שימוש גם בטווח הגילאים שבין שנה ל-3 שנים). מטרתו המרכזית של הכסא המגביה הינה לודא שמעבר חגורת המותן תעבור על עצמות האגן ולא על חלקי הבטן הרכים של הילד. בנוסף, צריך הבוסטר לגרום לכך שחגורת הכתף תונח במקומה הנכון על עצם הכתף ולא על צוואר הילד או על עצם הבריח. שימוש בבוסטר עם גב הינו הפתרון היעיל להשגת מטרות אלו. בוסטר עם גב יכול לעזור גם בהגנה על צוואר הילד בעת פגיעת צד בתאונה ובנוסף יכול לעזור מאוד במניעת ילד "נשפך" הצידה כשהוא נרדם, כפי שילדים אוהבים לעשות בנסיעות ברכב.
כריות אויר
עם וללא קשר לסכנות הנובעות מכרית האויר, קיימת המלצה בסיסית של יצרני הרכב והרשויות המוסמכות לכסאות בארה"ב להושיב ילדים מאחור ובשאיפה במרכז הרכב.
כיוון שהמציאות היומיומית של חלק גדול מההורים הינה כזו שהם לבדם ברכב עם תינוקם יש נוחות רבה להורה ולילד בהושבת התינוק לצידו, כך שהתינוק יכול גם לראות את ההורה. כמובן שיש חשש שהנהג יתעסק עם התינוק ולא עם הנהיגה, אך בבחירה בין להסתובב לאחור לבין קשר עין ישיר עם הילד – רוב ההורים מעדיפים את הילד לידם (גם אם זה לא הפתרון הבטיחותי המומלץ).
בחרתם להושיב את התינוק במושב הנוסע הקידמי ?
חל איסור בטיחותי מוחלט להושיב סל קל או כסא בטיחות כנגד כיוון התנועה אל מול כרית אויר קדמית פעילה. מותר - אך ורק אם יש אפשרות מסודרת לנתק את כרית האויר  !
החוק הישראלי הרחיב את הכלל ואסר הושבת תינוקות וילדים בכסא בטיחות – גם אם הכסא מותקן עם כיוון הנסיעה. תקנה 83 א' קובעת: "לא יסיע אדם ילד במושב הבטיחות במקום שיש מולו כרית אוויר, אלא אם כן נותק המנגנון להפעלתה".
פרשנות לתקנה זו הינה שרק ילד היושב בבוסטר ורתום באמצעות חגורות הרכב עצמו - מותר לו לשבת עם כיוון התנועה מול כרית אויר פעילה.
במצב כזה ממליצים חלק מיצרני הרכב להסיט לאחור לחלוטין את כסא הנוסע.
ניתוק כרית אויר נעשה לרוב ע"י מפתח המכונית בחור מפתח מיוחד שניתן למוצאו באזור דלת הנוסע, לוח השעונים או באזור ידית ההילוכים / בלם הים ואפילו בתוך תא הכפפות. חפשו בספר הרכב.
ישנם יצרנים שעדיין לא השכילו לתת את הפתרון הזה ויש לקחת נתון זה בעת רכישת הרכב החד והמשומש.
קבוצת וולקסווגן נתנה בזמנו פתרון של ניתוק מסודר במוסכי היבואן. ניתוק מסודר הינו כזה שבסופו של תהליך לא תדלק נורית כריות האויר ותצביע על אי תקינות. חשוב לזכור שנורית אי תקינות מצביע על לניתוק עוד כריות אויר ברכב. אל תתפתו לניתוקי כרית אויר פירטיים !
ישנן מכוניות בהן מותקן חיישן משקל בכסא הנוסע והגורם לניתוק אוט' של כרית האויר לנוסע בזינוי משקל נמוך. יש לודא היטב בספרות הרכב מה המלצץ היצרן בנודע להושבת כסאות ילדים בכסא כזה.
כריות אויר צידיות לא אמורות להוות איום על ילדים אך חובה לוודא זאת בספר הרכב של כל דגם ודגם בנפרד.
איך נדע אם ההתקנה של הכסא טובה ? מבחן האינץ'
אחרי שבדקנו שאכן הכסא מותאם למשקל הילד, לגובהו ולמצבו ההתפתחותי ואחרי שוידאנו שההתקנה בוצעה במדוייק לפי הוראות יצרן הכסא ויצרן הרכב - מגיע שלב מבחן האינץ'.
יש לתפוס את הכסא באזור חיבור חגורות הבטיחות של הרכב לכסא ולנסות להזיזו לרוחב המכונית. אם לכסא יש תנועה רוחבית של יותר מ2.5 ס"מ – ההתקנה אינו טובה. ניתן להגיע בכל כסא להתקנה טובה.
כדי להגיע להתקנה טובה יש לקרוא היטב את כל הוראות יצרן הכסא ויצרן הרכב בספר הרכב. לאחר שמסלול העברת החגורות ברור לכם לחלוטין יש לעקוב אחריו במדוייק ואז מגיע שלב ההידוק.
הידוק כסאות באמצעות חגורת בטיחות דו שימושיות
ברוב המכוניות החדשות חגורות הבטיחות בכסאות האחוריים הינן מסוג SWITCHABLE, דהיינו שניתן להעביר אותן ממצב נעילה בעת חרום למצב כיוונון אורך ידני. אם קרה לכם שמשכתם את חגורת הבטיחות עד לסוף מהלכה ואז היא חזרה תוך כדי השמעת רעש גלגל שיניים "ראצ'ט" – זהו מצב כיוונון אורך ידני. במצב זה ניתן להדק את החגורה על כסא בטיחות ולהגיע להידוק כסא נכון ובטוח. כדי לעשות זאת יש להשתמש לעיתים בכח סביר תוך כדי שימוש במקל הגוף ע"י "דריכה" על הכסא עם ברך המתקין תוך כדי מתיחת חגורות הרכב. שימו לב שלא לשבור חלקי קלקר תחת הריפוד בשלב זה. התקנה בעזרת שני אנשים יכולה לעזור רבות בשלב זה.
הנתון המדאיג - 88% מכותרת הכתבה הינו נגזרת משני הנתונים המדאיגים אף הם:  40% מהילדים הנוסעים ברכב אינם רתומים כלל. מבין הילדים הרתומים, כ- 80% אינם רתומים כהלכה.
כמו בכל תחום אוטומוטיבי, ישנן רמות בטיחות שונות הניתנות לרכישה בכסף ובמודעות האנשים לשימוש בהן. הבעיה המרכזית בתחום כסאות הילדים הינה כרגע אי שימוש מספק באמצעי ההגנה הקיימים – בסיסיים או מתוחכמים. במקביל להדרכת אנשים בשימוש נכון בכסאות הקיימים (לשם כך הוקם "המרכז לבטיחות ילדים ברכב") חייבת לקום יוזמה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בשיתוף עם ארגון "בטרם" וארגונים נוספים לעידוד רכישה והתקנה של כסאות מתאימים ע"י כל שכבות האוכלוסיה.
ולמי שכתבה זו בלבלה אותו, חשוב לציין שנגענו בנושאים המרכזיים בלבד ולא בכולם. היום ברור לי לחלוטין שעל מנת שילד ישב בטוח ברכב יש צורך בהדרכה אישית בת שעה אחת לכל רכב באמצעות טכנאי כסאות מוסמך.
עובדה. ולמי ששכח - ילדים זה שמחה !
הכותב הינו מנכ"ל "אלטרנתיבי - יוצרים תרבות נהיגה", מנכ"ל משותף ב"האקדמיה לנהיגת מרוצים" וב"המרכז לבטיחות ילדים ברכב".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת