קטגוריה: ארכיון

"ויהי אור"!

new logo alternativi smallאיתי אלון בכתבה על נס גופי התאורה שברכב - טוב לי או רע לי ?
05/08/2011 13:06:00
 "בראשית ברא … וירא אלוהים את האור כי-טוב ויבדל אלוהים בין האור ובין החושך"…
כל נהג מתחיל נתקל בבעיית הסנוור בפעם הראשונה שהוא או היא עולים על כביש בין עירוני.
הסתנוורת ? מה עושים עכשיו - מסנוורים בחזרה ? רק לתזכורת או אולי בשיטת העין תחת עין ?
אך לפני שנחפש פתרונות הבה ונבדוק האם הנזק כל-כך נורא ?   קצת מסתנוורים.הרי כולנו ישראלים חסונים..
אומר ד"ר יעקב קרפ, רופא מומחה למחלות עיניים ומנהל מח' עיניים במרכז רפואי זבולון: "איכות ראיית הלילה נגזרת מכמות האור שבסביבה. כיוון שבחשכה הכמות מוגבלת - האיכות ירודה משמעותית ביחס לראיית יום. סנוור גורם להפרעה תפקודית וירידה בכושר הראיה. מבחן הסתגלות לחושך לאחר סנוור, PHOTO STRESS TEST, הינו כלי אבחון מקובל, בו נחשף הנבדק לאור מסנוור למשך כ 10 שניות ולאחר מכן נמדד זמן התאוששות. זמן ההתאוששות מוגדר כזמן שבו יכול הנבדק לשוב ולקרוא בלוח בדיקת ראיה סטנדרטי (זה המוכר מאופטומטריסטים) שורה אחת מתחת למקסימלית שהצליח לפני הסנוור. זמן סביר להתאוששות העין לתפקוד אופטימלי יכול להמשך עד 60 שניות אצל אדם בעל ראיה תקינה לחלוטין, ואילו אצל בעלי קוצר ראיה – התהליך יכול לארוך מספר דקות (!).
אורך הזמן להתאוששות מסנוור הינו פונקציה של שינויים במבנה הרשתית, ונמצא בקורלציה לסכרת, יתר לחץ דם וקוצר ראיה גבוה."
אנו מבחינים בשלשה כיווני סנוור עיקריים- קידמי, אחורי וצידי.
סנוור הקדמי- רצוי שנברר תחילה את הסיבה שגורמת לנוהג ממול לסנוור. הסיבה לכך שרכב מסנוור יכולה להיות תקלה טכנית, זוית הכביש, זוית הרכב, סוג הפנסים או הסיבה הבנאלית - הפעלת אורות גבוהים, הסיבות מגוונות אך נתנות לזיהוי לאחר אימון קל. והרי מספר דוגמאות:
מכונית שעברה פחחות בחלקה הקדמי ופנסיה לא כווונו במכשיר מדידה מיוחד (המכשיר המוכר מן המבחן השנתי "טסט"). פנסים רופפים במכוניות ישנות או כתוצאה מתאונה שלא תוקנה כיאות גורמים לסנוור ON/OFF, מכונית ישראלית טיפוסית עפ 150,000 ק"מ שרם הוחלפו בולמי הזעזועים שלה "כיוון שעוד לא נוזלים", רכב שחלקו האחורי הועמס יתר על המידה וכתוצאה מכך חלקו הקדמי מורם כלפי מעלה (שלשה אנשים במושב האחורי ו 50 ק"ג בתא המטען מספיקים כדי ליצור אפקט זה). ברכבים מסחריים שונים מותקן כפתור בלוח השעונים, שמאפשר כיוון הפנסים הקדמיים כלפי מטה, אך לצערנו הנוהגים או שאינם מכירים אפשרות זו או שמתעלמים ממנה.
כידוע יש גם כאלו שאכפת להם בעיקר מעצמם"אני רוצה לראות טוב את הדרך"
ויש המתוחכמים שמוסיפים הסברים משכנעים "יש כאן גדר הפרדה מבטון וזה מסתיר אותי".
אחרי שפירטנו סוגי מסנוורים ארצישראליים מצויים, ובודאי שכחנו כמה (כמו משאיות שהפנסים שלהן בדיוק בגובה המראה המרכזית או הצדדית – ולרוב גם עם חופש ריצוד מוגזם), בודאי תמהים אתם מדוע חשובה בכלל סיבת הסנוור ?
ובכן, אם נעריך את הנוהג המסנוור מולנו כך נוכל לדעת אם יש הצדק לעצבינו וגם נוכל לסמן למסנוור בצורה מתאימה.
אם חברנו נוסע כשאורותיו הגבוהים (אורות הדרך) מופעלים ומסנוורים כדאי לסמן לו, הרי יתכן שלא שם לב למעשיו.   לסמן לו , אמרנו, לא להרוג אותו, למרות הצורך לחנך וללמד שמתעוררים בנו ברגעים כאלו. סמנו קצר – אין טעם להעניש אותו ואם הוא מסונוור – הוא מסכן גם אתכם. עדיף לסמן מוקדם ככל שניתן – עוד לפני שהמרחק הקרב יגרום לכאב ולזמן הסתגלות.
בדרכים הרריות או מפותלות ניתן להבחין באור גבוה מספיק זמן לפני שהוא "תוקף" אתכם חזיתית. אם אתם רואים את אורות הרכב ממול, סביר שגם הוא יכול לראות אתכם – סמנו לו באיתות עוד לפני שאורותיו מגיעים למפגש המצער עם עצב הראיה שלכם.
שישנו כיום מספר רב של מכוניות בעלי פנסי האלוגן כחולים או בעלי אור מרוכז. אור זה פחות נעים לעין, אך אל תבלבלו אותו עם אור גבוה.
גם אם מצב המסנוור הינו כזה שאינו ניתן לשינוי כרגע ("תקלה" אחת מזו שפרטנו להלן, או אחרת): גם אז סמנו לו !
אז מה חידשת לנו ? שואלים אתם בודאי. אם הוא לא יכול לעשות דבר כרגע אז מה רוצים ממנו ? ותשובתנו היא: אולי אם לכל אורך הדרך יסמנו לנהגנו המתחנך לאיטו, שוב ושוב אולי יתרצה כבודו ויבדוק את סיבת התמרמרות שותפיו לאספלט - ותבוא לעיננו הדואבות גאולה.
טיפ החודש – איך תדעו אם אתם מסנוורים ? – בקשו מחבר שנוסע לפניכם לשים לב במראה ולדווח .כל כך פשוט. ואם יש לכם ספק, אז "רכישת" בדיקת / כיוון אורות עולה כ 15 שקלים בלבד.
 
סנוור מאחור – סנוור כזה עלול להיות מציק ומתמשך. לכן, מיד וללא היסוסים, עם הבחנה בסנוור כזה, הפעילו את "צ'ופצ'יק הפלאים " שבתחתית המראה המרכזית. בכך תפחיתו את הנזק שעלול להגרם ותאפשרו לעצמכם להגיב בחוכמה למצב החדש. ישנן לא מעט מכוניות חדישות בהן המראה הינה "חשמלית" כנגד סנוור ומכהה עצמה אוטומטית.
 מי מבינכם המתגאה בגודל מראתו – נספר לו שגם בנושא זה של סנוור יש למראה הפנורמית חסרון. מה שגרוע במראה שכזו היא העובדה שצ'ופצ'יק הפלאים נגד סנוור לא ישפיע, כיוון שיש צורך בזכוכית כפולה על מנת שיהיה אפשר להנות ממצב כנגד סנוור.
המתעניינים בעוד חסרונות של המראה הפנורמית – מוזמנים לצפות בסרטון.
הסטנו את המראה, וקרן האור אינה מסנוורת יותר בעוצמהמה הלאה ? איך מסמנים אחורנית ? דרך נהוגה במקומותינו הינה שימוש בארבעת המאותתים (HAZARD) על מנת למשוך את תשומת ליבו של הנוהג/ת מאחורנו – זה עובד בדרך כלל. אם זה לא מספיק, אפשר לאותת בעזרת אורות הערפל האחוריים אך רק לרגע כי גם הם מסנוורים, במיוחד כשהכביש רטוב לאחר הגשם ומחזיר את הבוהק. אם גם זה לא עוזר אולי מוטב פשוט להאט בעדינות ולעודד את החבר לעקוף אותנו (ואז להתאפק לא לסנוור אותו בחזרה כמנהג המקומיים(.
ואם כבר הזכרנו פנסי ערפל – כדאי להזכיר או לחדש שלא מומלץ ואפילו אסור ע"פ החוק להשתמש בפנסי ערפל קדמיים ובמיוחד אחוריים, בשום מצב שאינו ערפל אמיתי.
במקרה של ערפל אמתי - מומלץ מאוד רק לא לשכוח לכבות.
סנוור אחורי במראות הצד – ימנע לחלוטין ע"י כיוון המראות בשיטה הקנדית (פתיחת המראות הצידיות מעבר לגוף המכונית)– גם הוא מוסבר בקצרה בסרטון המראות הפנורמיות בקצרה.
סנוור בחלון הצד – לרוב על ידי ידידתנו השמש במיוחד בנסיעות צפונה ודרומה בשעות הבוקר ואחה"צ. סנוור מרמה מסוימת ילווה בכאב, מצמוץ עיניים ורפלקס סגירת עפעפיים. אלו מנגנונים להסתגלות לאור. משקפי שמש איכותיים יכולים לעזור, אך לא תמיד בסנוור מהצד.
בדילמה שבין חסימת שדה הראיה על ידי חומר אטום לבין תוצאות אי הנוחות ופגיעה בריכוז עקב הסנוור הצדי, נותנות הרשתות השחורות המוכרות פתרון מוצלח וזול. חשוב לזכור להשאיר את שדה הראיה של מראת הצד חופשי. כמובן שיש להסיר את הרשת מוקדם ככל שניתן עם ההחשכה. בל נשכח את האפשרות הבסיסית להסיט את מגן השמש הישן והטוב ב 90 מעלות.
בעניין סנוור יום ע"י קרני שמש מוסיף ד"ר קרפ: " קטרקט, שהינו תופעה מוכרת מגיל 35 ושכיחה יותר מגיל 50, עלול בתנאי סנוור יום – ע"י קרני שמש, לגרום טשטוש ראיה חמור. הנושא בעייתי, הסובל מן הקטרקט עלול שלא להיות מודע לקיום בעיה, כיוון שבהרבה מקרים אין הפרעה כלל בחיי יום יום. מסיבה זו ואחרות מומלץ לבני 40 ומעלה להבדק שגרתית אצל רופא עיניים."
פטנט החודש - רוצים לעזור למכונית שלפניכם לחנות בהילוך אחורי בשעת החשכה?
הקטינו את האורות לאורות חנייה, ובכך תהיו נחמדים, תרבותיים וגם תחסכו לעצמכם זמן – כיוון שסביר שהמחנה יעשה זאת בפחות זמן ויפנה לכם את הדרך להמשיך בנסיעתכם. ובמטותא, לא לשכוח להדליק את האורות בחזרה בגמר התהליך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת