קטגוריה: ארכיון
תאריך: 10 במאי 2010

האם ספורט מוטורי יוצר תרבות נהיגה ?

sportkart2איתי אלון בכתבה שהתפרסמה במגזין הגה האחרון, עומד מול המראה ובודק – האם יש קשר בין ספורט מוטורי לבטיחות בדרכים ?
10/05/2010 19:51:00
ביוני 2001 (כן…כן לפני 9 שנים) הוזמנתי להרצות בכנס ארגון מנהלי משאבי אנוש ביוזמת איש יקר ששמו יעקב טרפוצ'ניק. ליעקב היה חיידק באותו הזמן שנקרא קארטינג. הוא רצה להקים חוגי קארטינג לילדים בפריסה ארצית על מנת לקדם תרבות נהיגה איכותית. במסגרת אותו הכנס הצגנו במשותף הרצאה בנושא הקשר שבין ספורט מוטורי לתרבות נהיגה. לשם כתיבת כתבה זו פתחתי את המצגת מאז ומצאתי שהעקרונות שפורטו שם היו נכונים אז ונכונים גם היום… רק שכולנו התבגרנו והזדקנו בתשע שנים והספורט המוטורי בישראל התקדם במעט מאוד. יתכן שאפילו הלך אחורה.
במדינות שבהן הספורט המוטורי מפותח, ישנה תשתית תחבורתית מפוארת ולרוב נתוני הרוגים ופצועים בתאונות דרכים טובים משל ישראל. אבל…מסתבר שיש דרכים שונות לקדם תרבות נהיגה ולא כולן עוברות דרך ספורט מוטורי, ולראיה שמספר ההרוגים במדינת ישראל הולך ופוחת והספורט המוטורי לא מתקדם.
אז מה קודם למה ? ספורט מוטורי או תרבות נהיגה ? או שאולי אין קשר ?התקשורת תמיד אשמה…
ספורט מוטורי תלוי בספונסרים. ספונסרים באים בשביל החשיפה התקשורתית. מסקנה- ללא חשיפה תקשורתית אין ספורט מוטורי. עד לפני מספר חודשים רצה תוכנית שבועית בערוץ הראשון "ראלי עולמי". בתוכנית היו אורחים קבועים - דובי מילר ודני לוי. הראשון - כתב ספורט מוטורי בעל ידע רב של ההווה ושל ההיסטוריה של עולם המרוצים, והשני - נהג מרוצים בארץ ובחו"ל, ותיק ומנוסה. לשמחתי הצטרפתי לתוכנית כפרשן למספר תוכניות. האג'נדה שלי היתה, מן הסתם, להסביר לקהל הצופים מהן טכניקות הנהיגה של הנהגים ומה מתוך אלו קשור וניתן ללמוד מכך לבטיחות של הנהיגה היומיומית של כל אחד מאיתנו. מה לעשות ? זו האג'נדה שלי מאז ומתמיד.
המנחה הטלוויזיוני של התוכנית הפך ברבות התוכניות למבין בשמות הנהגים ובעוד ניואנסים כאלו ואחרים של התנהלות עולם המרוצים – עשה את מה שהוא מכיר מעולם הגשת תוכניות ספורט אחרות. הדיון הלך לכיוונים של טקטיקות, אימונים, פסיכולוגיה של ספורט וכד'. דבר אחד שכחו בטלוויזיה – בכדורגל ובכדורסל – כל הצופים החזיקו כדור בידיהם וברגליהם ומכירים את החוויה. כשצופים בספורט מוטורי – רוב הצופים מעולם לא החליקו באופן יזום במכוניתם שלא לדבר על לנהוג במכונית מרוץ.
דוגמא אחרת התרחשה בחדשות פריים טיים ביום שישי בערוץ 2 בשבועות האחרונים. התוכנית התלבשה על נישת חוויות הנהיגה הקצרות במכוניות ראלי – תחום נחמד שהח"מ נהג לקחת בו חלק כמארגן עד שנוצרה בעיית ביטוחים לפני כשנה. יכול להיות שלפעילות שצולמה אכן היתה בעיית ביטוח כזו או אחרת (מנהל ביה"ס הציג וטען שברשותו פוליסה מחו"ל). בכל מקרה, היתה כאן דוגמא לסיקור כמעט מאוזן אבל פוגע במידה מסויימת בעתיד הספורט המוטורי. "כמעט מאוזן" כיוון שלא ניתן דגש מספיק לאמצעי הבטיחות שמותקנים בכלי הרכב התחרותי. החבר'ה לא הלכו ו"השתוללו", אלא עשו כמיטב יכולתם לעבוד באופן תיקני ובטיחותי. לצערי, צולם מדריך (לא בידיעתו) שמסביר ש"ה-ABS ברכב הוסר לטובת האיתגור בשטח" (כך במקור). מדוע לצערי ? כיוון שזהו הסבר שאינו מקדם את ההדרכה לגבי הבטיחות במרוצים או לגבי המקצוענות במרוצים. הופעות מהסוג האלו עלולות לגרום לתחושה בציבור הרחב שמרוצים משמעו חבורת נערים משתוללים.
זאת גם הסיבה המרכזית שהפסקתי לפני כחמש שנים להשתתף במרוצי ניווט "בילתי תחרותיים". הסכנה לי, לנווטי היקר, ולעוברי דרך תמימים לאורך מסלול "בילתי תחרותי" של מאות קילומטרים בשטח – נראתה לי גדולה מידי. אני כותב זאת בעצב ובגעגוע, כיוון שהמרוצים האלו מהנים עבורי לעין שיעור על פני נהיגת ראלי בסטייג' תחרותי של מספר קילומטרים ספורים.
כאן מונח האתגר הגדול של הספורט המוטורי בישראל – היכולת שלו לעניין קהל רחב ולהראות את תרומתו האמיתית לתרבות נהיגה ולא יצירת תרבות מרוצי רחוב/ שבילים מסוכנים. על כל העוסקים בספורט מוטורי לקחת זאת לתשומת ליבם. לפעול בבטיחות מלאה ועל פי תקנים מחמירים ולעשות כל מאמץ להציג בתקשורת את התחום באופן מקצועי וכתורם למסרים בטיחותיים לקהל הרחב.אז מה בכל זאת יכול ספורט מוטורי לתרום לתרבות נהיגה ?
הרבה מאוד. הינה השקופית המקורית משנת 2001. דבר לא השתנה מאז.clip_image002

החוקים נוקשים – זה הבסיס של הספורט מוטורי. לצערי בארץ כולם מכירים את כולם ולכן מספר הפעמים בהם זכיתי לראות ענישה משמעותית בישראל נמוך מאוד עד שואף לאפס. ברוב המקרים שהם ספורטאים נענשו – העונש בוטל לאחר מכן. נכון- החוקים נוקשים, אך הספורטאים לא תמיד קוראים אותם ומארגני התחרויות נאלצים להיות רחמנים בני רחמנים או שישארו ללא "לקוחות". כל מה שכתבתי כאן נכון ל-4 גלגלי. מספרים לי שבדו גלגלי ובקארטינג המצב שונה.
נסיעה על המגבלות – נהגים "רגילים" אינן מודעים למיקום איבוד השליטה על ציר השליטה שלהם. הם יכולים לנסוע זהיר מידי או מסוכן מידי ביחס לתנאים ללא יכולת לנתח את מצבם. צפייה בספורט מוטורי בצירוף הסברים מתאימים יכולה לשפר את מצבם. תרגול מעשי יכול לשפר את מצבם שבעתיים.
אוהבי סיכונים – "ספורט מוטורי עממי" (יש הגדרה כזו בחוק הספורט המוטורי הישראלי) במסלול סגור עם הדרכה וליווי מתאימים עדיפה לעין שיעור על מרוצי רחוב או אימוני כביש, שחובבי נהיגה עושים תחת כותרות של "טיול מוטורי".

וכיוון שמטרת המצגת אז היתה לקדם קארטינג לילדים כמקדם תרבות- הינה שקופית גם בנושא הזה:

clip_image002(1)

הנה מספר היבטים נוספים שלא הוזכרו במצגת אז ויש מקום לתת להם דגש.
הנהיגה כמקצוע – אימון הנהגים, שמירה על כושר, מניעת אלכוהול וסמים.
בטיחות כלי הרכב - הכנת הרכב בתקנים מחמירים, בטיחות כפקטור מוביל. מכוניות מרוץ נפסלות בגלל אי עמידה בתקנים ללא רחם.
התנהגות ספורטיבית – המשקיע, המתמיד, המעז - מנצח, לעיתים השמרן מנצח, לעיתים ההתמדה לאורך כל העונה היא המפתח לניצחון ולפעמים כל הרשימה שלעיל היא הגורם להפסד. ניצחון והפסד בכבוד.
אם מסתכלים על רשימת הערכים בפיסקה האחרונה מגלים ענף ספורט חיובי. חיובי לפחות כמו טניס, כדורסל וכדורעף ובמידה מסויימת חיובי בעיני יותר מכמה ענפי ספורט אלימים שאני לא אפרט מחשש מובן…

לסיום עם קורטוב מה של עצב מצורפת השקופית הבאה. כמעט עשור עבר והכותרת של השקופית כנראה עדיין בתוקף.

clip_image003

אבל, אל דאגה, עוד לא הרמנו ידיים. אנחנו מאמינים שבהצגת הדברים בצורה נכונה בתקשורת - יש לספורט המוטורי יכולת תרומה אדירה לתרבות מוטורית תוך כדי מתן מענה אמיתי ל"אוהבי סיכון", שיעשו את הפעילות החביבה עליהם במקומות מוסדרים תחת חוקים נוקשים ולא בכביש. כיוון שכך, חברי ואני עושים במסגרות אותן אני מנהל ובמסגרות אחרות כל שניתן על מנת לגרום לכך שהספורט המוטורי קום יקום במדינת ישראל !

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת