קטגוריה: ארכיון

גיבורי תרבות נהיגה

PSsubaru
"נסענו בהילוך שלישי, המהירות 120 והמנוע רק ביקש עוד. מזל שלא העברנו לרביעי כי תוך כדי עקיפה הופיעה משאית ממול והיינו צריכים לסיים את העקיפה מהר…. אין ספק, המנוע מדהים…".
"בדקנו את המכונית בכל מצב, בכל דרך ובמהירויות שעדיף שלא נכתוב עליהן…" (ציטוט מכתבה בירחון רכב)
כתב: איתי אלון
עיתונאי הרכב מעודדים השתוללות ? האם סביר שעיתונאי יבדוק מכוניות על המגבלות בכביש ציבורי ? האם סביר שמישהו יעשה זאת ? לעיתונאי ולקוראיו נדמה שיש לו זכות והוא גם רץ לספר לחבר'ה. ומה יעשו הקוראים הנלהבים ? האם יסתפקו בקריאה או ינסו בעצמם ? ברור שינסו בעצמם. נכון, יכול להיות שהיו מנסים גם אם לא היו קוראים. אבל בעיתון מישהו שידר לגיטימציה. לפני מספר שנים העלה שר התחבורה האנגלי יוזמה לסגור את תוכנית הרכב המופלאה של ה BBC – TOPGEAR. הוא טען שהתוכנית המאוד פופולרית מקלקלת את הנהגים ומעודדת נהיגה פראית. זאת למרות שכל הנהיגות האגרסיביות מצולמות באזורים סגורים - מסלולים או שדות תעופה. אין ספק שזוהי סוגיה בעייתית. יתכן שבטופ-גיר מצאו את שיטת צילום מאוזנת, שבה נסיעות בכבישים רגילים נעשות רגוע והנסיעות העצבניות במסלולים. אבל מה יעשו העיתונאים בארץ הקודש שיש להם שלשה מנחתים ושני מגרשי חניה עם אספלט מתפורר. בעיה. צריך מסלול.

קורסים לנהיגה מתקדמת מעשית. למרות שהח"מ עוסק בהדרכת קורסים שכאלו, צו מצפונו מחייב אותו להעלות את השאלה. סביר שהשתלמות כזו מעודדת להתנסויות אישיות אפילו יותר מקריאה עליהן בדף כרומו. לא בטוח בכלל שהבקשות " אנא, לא לנסות בבית " החוזרות ונשנות בתחילת, במהלך ובסוף השתלמות כזו עוזרות. סביר מאוד שאיפוק וצורך להתנסויות הם גם עניין של גיל.
לעומת זאת מקובל בעיני ההסבר שהמשתלמים היו מנסים בעצמם, עם הקורס ובלעדיו, ולכן עדיף שמישהו ילמד אותם כיצד לעשות את זה נכון ובעיקר לדעת היכן נמצאת מגבלת המכונית והנהג ומה לא כדאי לנסות. אנשים חכמים מוכנים ללמוד מהתנסות של אחרים.

שוטרים משדרים בטיחות ? רובם, ממש לא. לאחרונה עצרו אותי לבדיקת רשיונות במקום ממש לא סביר. בזמן שהשוטר אימת את הפרטים, עמדתי מעבר לגדר הבטיחות שהיתה שם. השוטר הסתכל עלי כאילו אני מתכנן בריחה לגבעה הסמוכה. כשהסברתי לו שאני חושב שהרבה יותר בטוח מאחורי הגדר ושכל שנה נהרגים אי אלו אנשים בעמידה על השול, הבחנתי במבט שעלול לשלוח אותי להסתכלות. השוטר פשוט לא הבין על מה אני מדבר. בעבודתו היומיומית על השול הוא איבד לחלוטין את תחושת הסכנה שבעמידה במרחק של 70 ס"מ ממכוניות חולפות. זוהי דוגמא עדינה. דוגמא בוטה יותר היא מה שהשוטרים מוכנים לעשות ע"מ לעצור נהג שנתפס במכשיר לייזר.
שוטרים גורמים לנו לנהוג בטוח ? ממש לא בטוח. ברור לכל שהשפעת השוטר פוקעת כמה מטרים אחרי שעוברים אותו. וכיוון שכל נהג ממוצע מנסה להיות ילד טוב ליד השוטר ובאופן מופגן נוצרים מצבים מסוכנים של בלימות מיותרות, מעברי נתיב מסוכנים ומיני התנהגויות מבוהלות.

מורים לנהיגה מלמדים חשיבה בטיחותית ? ברמה בסיסית מאוד - כן. הבעיה היא שגם אם הם רוצים מאוד, לרוב הם נתקלים בחומה בצורה של חבר'ה צעירים והוריהם שרוצים את הרשיון בזול ועדיף אצלם ביד אתמול.
בנוסף לכך, המורה לנהיגה מקבל תוצר של נהיגת ההורים והמשפחה. מה עושים עם תלמיד בן 17 ויומיים שמקלל בזמן השיעור את כל הנהגים האחרים ? נזהרים מאבא שלו. להורים שביננו כדאי לחשוב על כך שאנו מעצבים את ילדינו גם בנהיגתם. מחקר מרתק שבוצע בארה"ב בדק את הקשר בין מספר הדו"חות ומספר התאונות של ההורים ושל הילדים שלהם כנהגים צעירים. התוצאות מראות קשר ישיר בין ההורים לילדים. הורים תרבותיים / בטוחים בכביש = ילדים נהגים טובים יותר.
הגיעו אלינו לאחרונה שני אחים לקורס נהיגה מתקדמת. האח הגדול (24) היה מוטרד מהנהיגה של הצעיר (17 ומשהו). זה האחרון היה מעורב בתאונת טוטל לוס רצינית ואחת ממטרותיו בקורס היתה להבין את התאונה. כיוון שבסוף הקורס הגיעו אלי מסרים של מדריכים מוטרדים מאוד מהנהיגה של האח הצעיר, הזמנתי את שני האחים לשיחת סיכום אישית. במהלך השיחה אמרתי לצעיר בשיחה: "אל תלמד מהאח הגדול שלך. הוא אמנם נוהג מהר אבל הוא יודע מה הוא עושה". בדיעבד אני מבין שגם הצעיר חושב שהוא יודע מה הוא עושה ויש לו אחלה אח גיבור תרבות לחקות אותו.

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. הגוף הממלכתי שאמור היה לתת את כל התשובות. יש להם כמה הצלחות ברמת קמפיינים. הטובים בהם שפגשנו לאחרונה הופנו לילדים. "אני ילד מקליק" העלה את המודעות אך אני לא משוכנע שנגע לכל רבדי האוכלוסיה. "פסים לב" שיצא בימים האחרונים לקראת חופשת הקיץ נראה מבטיח וישנן עוד פעילויות של חינוך במגזרים שונים, בקייטנות ועוד. בכל הנוגע לנהגים, לרשות דרך ארוכה מאוד. עליה להיות מקצוענית בכמה וכמה רמות מהרמה הנוכחית ועליה לשכנע את הציבור שאנשיה יודעים על מה שהם מדברים. כדי לעשות זאת על הרשות לעשות הרבה שיעורי בית. צעד ראשון יהיה לימוד מעמיק של הגורמים לתאונות דרכים. הכונה היא לניתוח תאונות מהיבט של גורמים ולא לניתוח המשטרתי של תאונות עם נפגעים שרוב מטרתו הגשת כתבי אישום.

אנשי ציבור. היינו שמחים לקבל דוגמא חיובית. האמת שסביר שרובם בסדר רק שאלו העולים לכותרות הם אותם ח"כים שנתפסו על עבירה חריגה זו או אחרת (הפופולרית היא כמובן מהירות). ישנן ראשי ערים שמפעילים תוכניות בטיחות שונות המכוונות בעיקר לילדים. בחיפה מופעלת כבר מספר שנים ביוזמתו של ד"ר בקר "תחרות הנהג הזהיר ומיומן". למרות שרק מספר מצומצם של חובבי נהיגה משתתף בארוע –עדיין מגיע ח"ח על היוזמה וההשקעה. ולנושא מרתק לא פחות - אין ספק שזה מאוד מרגש לשבת בשיירת שר עם אורות מהבהבים העוקפת על השול. ה"גיבורים" בשיירה שיושבים במכוניות לא חגורים (באיצטלה בטחוניסטית כלשהי) הינם אנטי גיבורי בטיחות.נקודה.

טלויזיה. הכלי שהפך למוביל תרבות לא מנצל את כח ההשפעה שלו. צריך להיות מוטרד מהפקות ישראליות בהן רואים נהגים ונוסעים במכוניות ללא חגורות בטיחות ולעיתים עם משענות ראש מפורקות. תגידו שזה סרט ולא מציאות. אני לא קונה. אם תסתכלו על סרטים אמריקניים תראו שברובם מקפידים לשדר בטיחות לפחות ע"י חגורות בטיחות. יש לחייב כל מפיק ישראלי לודא שבטיחות תוקרן מסרטיו. אם ההפקה נשענת על תקציבים ממלכתיים זה בודאי יכול להקל על הביצוע.
גם בנושא הדיווח על תאונות דרכים יש הרבה מקום לשיפור - ע"ע רדיו.
רדיו. כלי תקשורת פנטסטי להעברת מסרים לנהגים בזמן אמיתי. חבל שהדיווחים בכל הקשור לתאונות דרכים הינם שטחיים תוך התעלמות מנסיבות התאונה, תנאי הכביש, ושימוש באמצעי בטיחות כמו חגורות בטיחות, קסדות ו ABS. לאחרונה ארעה תאונה בחולון בין באגי לזוג רוכבים על קטנוע. לפי תאור התאונה בתקשורת היה ניתן להבין שהקסדות עפו מראשי הרוכבים. כנראה שיש צורך להסביר מתי קסדות אינן נשארות על הראש.. כשלא רוכסים אותן היטב או בכלל. באותה הזדמנות היה נחמד אם היו מסבירים שלרוב הבאגים אין ביטוח ושכדאי היה מאוד שהנושא יוסדר. הדיווח, כפי שהוא מבוצע כיום ברדיו ובטלויזיה, תורם להפחדה רגעית ולמעט מאוד תוצאות בשטח. הגיע הזמן להשתמש במומחים לניתוח התאונות באותה מידה שמביאים פרשן לענייני ספורט ומדע (אני מוכן להתנדב).

בתי משפט. רוב השופטים אינם מבינים מספיק בנהיגה. רוב הסוגיות בביהמ"ש הינן "מסחר" משפטי שאינו קשור לנהיגה. אין התייחסות לבטיחות אלא לחוק היבש ובעיקר לתחכומו של עורך הדין. יתכן שביהמ"ש לתעבורה לא היה ולא יהיה גיבור תרבות.

נהגים מקצועיים. הייתי מצפה מנהגי משאיות, מיניבוסים ("זעיר ציבורי"), מוניות ואוטובוסים להוביל את הבטיחות, המיומנות, התרבות וכיבוד החוק. פטור מחגירת חגורת בטיחות לנהגי מוניות שהועבר ביוזמת נהגי המוניות מסביר עם מי יש לנו עסק בכל הנוגע לתפיסת בטיחות. מעבר לכך, ברור שישנם נהגים מקצועיים לעילה ולעילה.

בחיפוש אחר גיבורי התרבות בתחום הבטיחות נראה שהם מעטים מדי ונחבאים אל הכלים. זה מצער לגלות שנושא חשוב כל כך אינו סקסי מספיק. בתרבות שלנו לא יודעים כיצד לטפל בבבטיחות באופן רציני.
בהדרכת נהגים בסדנאות מודעות לבטיחות בנהיגה מגיע רגע האמת. ברגע הזה מבינים הנוכחים שזוהי נקודת ההחלטה האישית לגבי שינוי כלשהו במנהגי היומיום. הרבה פעמים אפשר לראות כיצד בנקודה הקריטית הזו הדיון מתפתל ואז ימצא החכם התורן שיסביר שהבעיה לא תפתר מהדיון כאן וש"חייבים להתחיל את החינוך מביה"ס , בעצם עדיף בגן". באותו אופן של העברת הטיפול בבעיה למקום אחר "נפתרות" הרבה סוגיות בחיינו. האם לא הגיע הזמן שנבין כולנו, שהרי כולנו גיבורים, שבטיחות היא גם באחריות של גיבורים אחרים אבל גם מתחת לאף של כל אחד מאיתנו.

קורס נהיגת מרוצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת