קטגוריה: ארכיון

בשולי הסכנה והתרבות

new logo alternativi small

איתי אלון מזכיר לכולנו מדוע לא כדאי לעצור בשול הדרך ומה לעשות אם ממש חייבים. על הדרך…סוגרים חשבון עם עוד כמה בעיות תרבותיות, בטיחותיות ומעצבנות. יש גם המלצה אישית וחברתית.

29/12/2010 19:20:00

לפני מספר שנים נתקע אחד המדריכים של אלטרנתיבי עם תקר בשולי נתיבי איילון. המדריך נצמד עם המכונית לקיר הימני שמשמש גם כמעקה בטיחות, יצא בזהירות מהמכונית וניגש בזריזות לתא המטען לשלוף משולש. כשהמשולש בידו הוא שומע חריקת בלמים מתמשכת (אז מכוניות היו נועלת גלגלים…). המדריך הבין שהוא הולך להמחץ בין מכוניתו למכונית נעולת הצמיגים ולכן קפץ בחוסר ברירה אחרת לנתיב הנסיעה הימני של האיילון (!).. בנס הוא לא נדרס ולא נפצע פיזית. המכונית שלו והמכונית הפוגעת נפגעו בינונית. כשהגעתי למקום התאונה, שניות ספרות לאחר שהתרחשה, מצאתי מדריך שהזדקן בעשר שנים כשהוא מחזיק בחוזקה חבר חדש - משולש אזהרה.

"המס השולי" שכולנו משלמים מידי שנה כולל גם הרוגים ופצועים מיותרים שעמדו, חנו, נתקעו בשול הדרך, או שבאו לחלץ משהו אחר שנתקע שם.

בשוליים
יש לכם פנצ'ר, המכונית התקלקלה, קיבלתם שיחה חשובה בנייד, אתם מתים לנמנם כמה דקות… לא חסרות סיבות לעצירה בצד הדרך.
הבעיה: כולנו סומכים שהמכוניות ימשיכו לנסוע לידנו ישר, אבל כשמשהו משתבש ונהג סוטה מהנתיב לכיוון השוליים – התוצאות תהינה גרועות. הסכנה – קיימת מחוץ למכונית וגם בתוכה.

פתרונות
לא עוצרים בצד הדרך לשיחות או למנוחה
. בעבור זה קיימות תחנות דלק או רחוב צדדי שיש בו חניה, כניסה לישוב קטן. בכבישים מהירים באירופה אפשר לראות כל כמה מאות מטר מפרץ לטיפול בתקלות הכולל גם טלפון להזעקת כוחות חילוץ. מעניין יהיה לראות איך ינוצלו המפרצים האלו בארצנו הקטנה… ויתכן מחשש המנגל מתעקשים במקומותנינו לא להקים מפרצים מסודרים כאלו. ואל תתנו למפרצים המאולתרים בכביש 6 או בכיסוני הגדרות בכביש 431 לשכנע אתכם שכך בונים מפרץ עצירה.

תקלה ברכב. ראשית יש לעשות הכל למנוע תקלות ברכב על יד תחזוק המונעת איכותית ויש להמנע מיציאנ לנסיעה ברכב מקרטע מפנטזיה שהנסיעה היא זו שתתקן את התקלה. בדיוק למצבים אלו משלמים מנוי גרר בפוליסת הביטוח. ובכל זאת… יש תקלה  - מה עושים ? יש לנסות לגלוש עם המכונית רחוק ככל הניתן מן הכביש (גם ברכב אוטומטי ניתן להעביר לניוטרל ולגלוש). ברכב ידני ניתן להזיז את המכונית לאחר שעצרה בכוח הסטרטר בהילוך ראשון או רוורס – זה לא בריא למכניקה אבל אם יכול להציל חיים – שווה לנסות. אסור בשום אופן להשאר בתוך הרכב. כדאי להעביר את כל הנוסעים מעבר לגדר הבטיחות, אם יש כזו, או להרחיק אותם מן הכביש, רצוי מעבר לתעלה. כדאי לעשות את כל אלו גם במחיר של בגדים רטובים מגשם. אם אין ברירה וחייבים להשאר בתוך המכונית עקב מזג אויר עויין במיוחד או סביבה עם בעייה של בטחון אישי חובה להשאר חגורים.

פנצ'ר. לתקן גלגל ימני בשול הימני – לא מומלץ. לתקן גלגל שמאלי בשול ימני – סכנת נפשות ! עדיף לנסוע על הג'אנט (חישוק הצמיג), להרוס צמיג ואפילו את הג'אנט, ובבלבד שלא להחליף גלגל כשגופנו חשוף לתנועה. יותר מידי אנשים שילמו בגופם ובחייהם בגלל שחששו לנסוע על צמיג הרוס עוד כמה עשרות מטרים למקום סביר לתיקון.

משולש ממוקם טוב יכול לעזור מאוד לנהגים האחרים לפעול נכון. על פי החוק יש לודא כי המשולש יראה למרחק של 100 מטר לפחות. הכוונה במיוחד בכבישים מפותלים בהם יש לפעמים לצעוד כמה עשרות מטרים עד אחרי העיקול על מנת שהמשולש יזהיר את הנהגים לפני שנכנסו לעיקול. גם אורות מצוקה יכולים להוסיף לניראות. בחלק מן המכוניות ניתן להדליק אור חניה רק בצד אחד של המכונית וע"י כך לאפשר להשאיר אור לצד שפונה אל הכביש מבלי לרוקן את המצב - ההפעלה על ידי הזזת מנוף המאותת לימים או לשמאל כשהסוויץ' סגור.

תשתית השול
בשנים האחרונות נסללו הרבה כבישים באופן שנוצרה מדרגה של עשרות סנטימטרים בין השוליים הסלולים לשולי העפר. מעבר ליצירת סכנה מהותית להתהפכות לרכב שאיבד שליטה, נוצרה בעיה שאין אפשרות לנצל את שולי העפר המרוחקים יותר לתיקון תקלה או לפחות להמתנה בטוחה יותר לגרר או חילוץ.
דוגמא קיצונית לחוסר שוליים בכלל ניתן למצוא במחלף כפר שמריהו – לא הייתי רוצה למצוא עצמי עם תקלה תחת הגשר – ממש סכנת נפשות ללא כל מוצא.

בהמשך לחסימת השוליים לא יכולתי שלא להזכר בכל אותם מכשולים שאנו נתקלים בהם ביום יום.

חוסמי הנתיבים
מאיפה החוצפה ? לעצור לקנות משהו בקיוסק, למלא טוטו "רק 10 טורים", לאסוף את הילד מהחוג, להוציא כסף מהכספומט. האם חשבנו כמה אנשים מושפעים מהמשימה הקטנה שלנו ? אבל החיים קשים ויש עוד המון משימות קטנות ואם נשים כמה שקלים לחנייה או נחפש חניה עוד שתיים שלש דקות החיים יתקצרו. ומה עם החיים של 50 הנהגים שיצטרכו לעקוף את המכונית שלנו שחוסמת להם את הנתיב עכשיו ? המילים "חניה כפולה" מתארות את המצב מכיוון המדרכה… אולי המילים "חסימת נתיב" תתאר את המצב יותר מדוייק מכיוון הכביש. הנושא העיקרי כאן הוא תרבות אבל מדובר גם על חשיפה מיותרת לסכנה של נוסעי המכוניות והולכי רגל.

שוטרים
פעם חיכיתי לרגע שאוכל להדריך את השוטרים, אבל כיום אנו חברת ההדרכה של המטרה בנהיגה מתקדמת, ברכיבה מתקדמת ובבטיחות בדרכים מזה כבר 5 שנים. למרות שהדרכנו אלפי שוטרים, עדיין נדמה שניתן לראות מידי פעם שוטרים שמתעקשים לסכן את עצמן ואת האזרחים באופן מיותר בעצירה בשול במקומות בעייתיים, בעמידה בגופם החשוף בסמוך לחלון הנהג שפונה לכביד ועוד. אני נשבע לכם שבכל מצגת שאנו מעבירים לשוטרים אנו מסבירים, מראים סרטים קשים ועוד, ואני מאמין ורואה שיש תוצאות אבל עדיין לא מספיק. כשעובדים כל היום בכביש כשוטר תנועה עוברים תהליך של הקטנת רגישות (דסינטיזציה) ולכן יש קושי להרגיש את תחושת הסכנה המתבקשת בעמידה על שול הדרך בסמוך למכוניות החולפות במהירות תלת ספרתית. חבל.

אוטובוסים
הבקשה של נהגי האוטובוסים, לתת להם להשתלב כשהם יוצאים מהתחנה, תענה רק כשהם יכנסו לתחנה עד הסוף ולא חצי דרך. כמו כן, יהיה נחמד אם הם יאותתו שמאלה רק כשהם באמת מתכוונים לצאת.
תנאי לביצוע הנ"ל הוא שנשאיר להם את התחנה ריקה.

נהגי מוניות
נהגי המוניות, עורו ! הנהגים האחרים כועסים עליכם מאוד. מוניות חוסמות נתיב היא תופעה מעצבנת ההופכת למסוכנת עקב נסיונות העקיפה של הנהגים המעוצבנים. מצד נהג המונית המחפש פרנסה אין הרבה דילמות - אם מונית היתה יכולה לעצור רק בתחנת מוניות, אז היתרון שלה על האוטובוס היה מצטמצם. באופן מפתיע, לנהג מונית מותר לעצור לשם הורדה והעלאת נוסעים גם במדרכה צבועה אדום – לבן (אבל בתחנת אוטובוס אסור לו). גם לנו, הנהגים הרגילים, מותר לעצור בתחנת מוניות להורדת נוסעים בלבד ולא להעלתם (שלא נגזול מהמוניות פרנסה…).

מורים לנהיגה
כמה מחברי הטובים ומדריכי אלטרנתיבי… הינם מורים לנהיגה והם טוענים שזה כמעט בילתי אפשרי לתכנן 10 נקודות החלפה ביום של תלמיד יורד ותלמיד נכנס באופן כזה שכל העצירות תהיינה חוקיות ובטוחות.
ואני אומר- לא מעניין אותי ! לא יכול להיות שמורה לנהיגה ילמד דברים שאינם בטוחים ! לא חוקיים - מילא. אבל לא בטוחים – לא מקובל.
אני מאמין שאם משנים את סדרי העדיפויות – ניתן למצוא פתרון בטיחותי בטווח של 100 – 200 מטר בכל סביבה עירונית. יתכן שהפתרון לא יהיה תרבותי בהכרח (למשל כניסה לחניה של בית משותף) – אבל הוא יהיה בטוח.

שליחים
לאלו שצריכים למסור 30  - 40 חבילות ביום ממכונית מסחרית עמוסה – קשה לבוא בטענות. המשימה שלהם היא כמעט בילתי אפשרית אם רוצים שהם ישמרו על החוק , הבטיחות והתרבות. ישנן חברות שליחים שמתירות לשליחים שלהן לחנות איפה שאפשר ובכל זוית, רק לא בחניה של נכים. הנושא בעייתי ואין לי פתרונות ראליים שלא יפגעו בתפוקת השליח.

חניה
מסר לכל הנהגים שהם הורים לילדים ו/או ילדים להורים מבוגרים: בשנת 2010 נהרגו לצערי הרב 124 הולכי רגל, רובם ילדים וקשישים. אם אנחנו חונים ליד או על מעבר החציה איך יראו הנהגים את הולך הרגל ? להזכירנו, החוק קובע בחוכמה שאין לחנות 12 מטר לפני מעבר חציה ובד"כ התחום הזה מסומן באדום לבן.
הנקודה תקפה שבעתיים למכוניות מסחריות ומשאיות שמסתירות שדה ראיה באופן מלא.

מסקנות ?
הרבה יכול לקרות כאן אם כולנו נרתם אליו – כל אחד יתרום מעשה תרבותי, חוקי ובטיחותי אחד בכל נסיעה.
כן, הכונה היא למעשה שכל אחד עושה בעצמו, לא מישהו אחר. "חינוך והסברה" של נהגים אחרים לא נחשב…
כך, נתחיל להתקדם אחד אל השני בלי להתקע אחד בשני.

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

לפרטים והרשמה | 1-800-22-72-33  |  roni@alternativi.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת