קטגוריה: ארכיון

מדינה של שמאלנים

new logo alternativi small

כתב: איתי אלון

פרולוג
אני נוסע באיילון דרום, בנתיב השמאלי … על הזנב שלי יושב "שמאלני" ומהבהב עם אורות הדרך. נשבע לכם שהייתי זז הצידה מבלי לחכות להבהובים אם היה לאיפה. אני נוסע במהירות התנועה של הנתיב (קצת יותר מהר משאר הנתיבים). פשעי היחיד הוא שאני לא אוהב להיות מעורב בתאונות מיותרות ולכן שומר מרחק מכובד מהמכונית שלפני. כיוון שהנהג שאחרי יושב לי על הזנב, אין לי ברירה אלא לשמור מרחק גם בשבילו. ה"שמאלני" שמאחורי, יוצא מנקודת הנחה שאני עוד זחלן "שמאלני". הוא לא יודע איך להתמודד עם זה ועולה בו דחף בילתי ניתן לכיבוש להזיז אותי למרכז המפה הפוליטית. כן, הוא יחנך אותי ואת כל חברי השמאלנים שבדרך

האמת היא שגם אני לא מת על "שמאלנים" בכביש וגם לא על ה"מרכזניים". כ"כ התיאשתי מהם שלעיתים אני מוצא עצמי עוקף אותם מימין. אני לא ממהר לסמן באורות, כי אני חושב שזו אגרסיביות מיותרת, אני גם משתדל לא לשבת קרוב מדי לזנב שלהם, לסכן אותי ואותם. אחרי שהתעייפתי מלהיות חוקי בטוח ותרבותי אני מסמן להם עם הבלינקר שמאלה ומחכה…אם אין ברירה עם אורות הדרך ומחכה … אולי הם יואילו בטובם לזוז. בינתיים, המכונית שאחרי כבר יצאה לעקיפה מימין בדיוק כשכבודו ה"שמאלני" נזכר להיימין ואז הם היו כמעט מתנגשים אחד בשני – והכל באשמתי?. בקיצור, לעיתים אני מוותר על כל התסריט ועוקף מימין. אני מניח שגם אתם עוקפים מימין (רק לפעמים…). כדאי ? מסוכן ? חוקי ? שוה בדיקה.

כל פעולה בכביש כדאי לבדוק לפי שלשה מישורים: חוק, בטיחות, תרבות (לוא דוקא בסדר הזה).

כן, יש חוק שמדבר על שמירת הימין. אני לא בטוח שכל הנהגים מודעים לכך או מבינים אותו: "נוהג רכב ישתמש ככל האפשר בצידו הימני הקיצוני של הכביש, אף בכביש חד סיטרי …". קיים גם חוק האוסר עקיפה מימין (מלבד מקרים ספציפיים): "נוהג רכב לא יעקוף בכביש רכב אחר אלא מצידו השמאלי".
ישנם 5 מצבים בהם מותר לנוהג רכב לעבור רכב מצידו הימני:
1. בצומת שבו שני נתיבים או יותר לפניה שמאלה. רכב בנתיב הימני יותר רשאי לחלוף על רכב בנתיב השמאלי לצורך הפניה בלבד.
2. רכב בנתיב לפניה שמאלה וסימן על כך – מותר לחלוף על פניו מימין (בנסיעה ישר או ימינה לפי המותר בצומת).
3. נוהג ברכב הנוסע בנתיב לפניה ימינה בלבד.
4. כשהתנועה נעה בטורים מחמת עומס התנועה והטור הימני נע יותר מהר מהטור השמאלי.
5. נוהג ברכב הנוסע בנתיב שיועד לתחבורה ציבורית (בתנאי שהוא מורשה לנסוע שם).

לגבי בטיחות – האם יש סכנה באי שמירת הימין ? שאלה טובה.
כולנו נוטים להמעיט בבעיה הבטיחותית של העקיפה מימין (זו הנכפית על נהגים עקב נהיגה "שמאלנית"). בהדרכות מביאים לי מודרכים דוגמאות שבארה"ב כולם עוקפים מימין. זה יפה מאוד, אבל שם המרחקים ארוכים יותר והנהגים לא עוברים נתיבים כל 20 שניות.

נגיד שתשכנעו אותי שאין בעיה עם שדה ראיה ימני ושכל המכוניות היום מצויידות במראות ימניות, ושאין שום סכנה כשעוקפים מימין, כיוון שהנהג שנוסע בשמאלי צריך לבדוק בצד ימין לפני שהוא עובר ימינה. אם היו לנהג בנתיב השמאלי פחות דברים לבדוק ופחות הפתעות שעלולות לצוץ לו – הוא היה יכול להתרכז יותר בדברים אחרים חשובים, כמו שמירת מרחק קדימה ואחורה, קריאת הכביש גם בהיבטים של אחיזת כביש ועוד.

בישראל מבנה הכבישים שלרוב אינו מאפשר (גם מבחינת תשתית) נסיעה בטוחה במהירויות גבוהות מידי. הפרשי המהירויות בין הנתיבים קטנים יותר ולכן הנהגים פיתחו תרבות נהיגה כזו שכל אחד מתמקם איפה שבא לו. יוצא מכך שנהג שרוצה לנסוע מעל מהירות התנועה (בעיה חוקית שנדונה מספיק ועוד רבות ידובר בה) מוצא עצמו מזגזג בין הנתיבים.

ברור שיש כאן גם ואולי בעיקר בעיה תרבותית. אף אחד לא אוהב שעוקפים אותו, יש משהו מפסידני בזה ואף אחד לא אוהב להיות לוזר. בגלל זה כולם נוסעים בשמאלי ומרגישים מנצחים (האמנם ?). הישראלי הינו מרדן מסגרות וה"יצירתיות" שבו, שעזרה לפרוץ עם כמה סטרט-אפים, נעצרת מהר מאוד וזקוקה למנגנון עם בירוקרטיה אמריקנית.

נתיבי האיילון הם דוגמא לדרך רב נתיבית שבה נוהגים הנהגים כאלו אין משמעות לבחירת הנתיב. אז אני יכול להבין שנהגים נמנעים מנסיעה בנתיב הימני כיוון שהוא נמצא ליד היציאות והכניסות לדרך וההתחשב באופן שבו חלק מן הנהגים הנכנסים לדרך "לוקחים" זכות קדימה תוך כדי כפיית "השתלבות". אבל למה לנסוע בנתיב השלישי או הרביעי מימין אם אתה נוהג במהירות זהה לזו של התנועה בנתיב השני מימין ?

כיוון שפתרונות מעשיים הם הדבר החשוב ביותר בעיני – מומלץ מאוד שקוראי שורות אלו יבדקו את עצמם – באיזה נתיב אתם נוהגים כשהכביש ריק ?, באיזה נתיב אתם נוסעים כשהכביש עמוס ?, האם אתם עוקפים מימין ?
חשוב שתקחו בחשבון שעקיפה מימין היא בהכרח מסוכנת יותר מעקיפה משמאל, מעבר להיותה לא חוקית ברוב המקרים.

אפילוג
זוכרים את ה"שמאלני" העצבני שישב לי על הזנב ? בסוף הצלחתי לזוז ימינה ולהוריד אותו מהזנב שלי. אלא שמיד כשסיים לעקוף אותי הוא חתך אותי, אותת ימינה, חתך ארבע (!) נתיבים ימינה ויצא על אי התנועה (משורטט) ליציאה הקרובה. "שמאלני" אדוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים – נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט – נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים – מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום – כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive – הדרכה מקוונת