קטגוריה: ארכיון

הדלקת אורות ביום – יותר יעיל מ- ESP ?

new logo alternativi smallחובת הדלקת אורות החלה ב 1/11. איתי אלון, מנכ"ל אלטרנתיבי, בודק האם מדובר בעוד חוק שמישהו שלף מהכובע או שאולי הדלקת אורות ביום הינה כלי פשוט, זול ויעיל למניעת התנגשויות ?
02/11/2010 19:54:00
לאיזו קבוצה אתם שייכים ? לנהגים שלא מכירים את החוק הקיים, לאלו שמדליקות כל השנה או ללא משוכנעים ? כתבה זו מתאימה לשלשת הסוגים.
תקנות התעבורה בארץ מחייבות הדלקת אורות ביום (הא"ב) בכל דרך שאינה עירונית מה- 1 בנובמבר ועד ה-31 במרץ. אוטובוסים, מוניות ומשאיות מעל 15 טון מחויבים להדליק גם בדרך עירונית. אופנועים מחויבים להדליק כל השנה גם ביום בדרך שאינה עירונית.
באלטרנתיבי ממליצים לכל הנוהגים להדליק אורות בכל דרך כל השנה. למה ? ההסברים כבר מגיעים.

1. מהם היתרונות הבטיחותיים בהדלקת אורות ביום ?
הא"ב הנה שיטה זולה ופשוטה להפחתת תאונות. יעילותה בעיקר במניעת תאונות יום חזית-לחזית ותאונות חזית-לפינת החזית, כשרכב הבא מן הנתיב הנגדי פונה תוך חציית התנועה ממולו. הבלטת הרכב הרב גלגלי והדו גלגלי והגדלת ה"ניראות" שלו ביחס לסביבה מקלה על זיהוי רכב מתקרב ממרחק רב יותר.2. האם הדלקת אורות ביום יעילה ?
כמעט כל המחקרים שפורסמו מצביעים על כך שהא"ב מפחיתה תאונות יום בהן מעורבים מספר כלי רכב.
במחקר שנערך בנורבגיה בין השנים 1980 ל- 1990 נמצאה ירידה של 10% בתאונות יום במעורבות מספר כלי רכב. מחקר אחר שנעשה בדנמרק הראה ירידה של 7% בתאונות מהסוג הנ"ל ב- 15 החודשים הראשונים בהם חויבו הנהגים להדליק אורות ביום וירידה של 37% בתאונות בפניה שמאלה (הרלוונטיות). במחקר נוסף שנערך בדנמרק במשך שנתיים ו - 9 חודשים נמצאה ירידה של 6% בתאונות יום במעורבות מספר כלי רכב וירידה של 34% בתאונות בפניה שמאלה.
ב- 1994 נערך בקנדה מחקר משווה בין כלי רכב שהדליקו אורות ביום לבין כאלה שלא, בנוגע למעורבותם בתאונות. נמצא כי כלי הרכב שהדליקו אורות ביום היו מעורבים ב - 11% תאונות פחות מאלה שלא הדליקו.
מחקרים נוספים שנערכו בארה"ב ב 1985 בקרב ציי רכב בחברות הראו ירידה של 7% עד 18%(!) במספר תאונות יום במעורבות מספר כלי רכב כאשר הנהגים הדליקו אורות.
במחקר שנערך בארה"ב בשנת 2000 בדק נתוני תאונות של ארבע מדינות. נמצאה ירידה של 7% בתאונות עם נפגעים וירידה של 28% (!) בפגיעה בהולכי רגל.
גם בצה"ל נמצאה השפעה של מספר אחוזים בהפחתת תאונות כתוצאה מהא"ב אם כי לא מצאנו פרסום נתונים מסודרים.

3. באלו מדינות חלה חובת הדלקת אורות ביום?
החוק קיים בקנדה, דנמרק, פינלנד, הונגריה, איסלנד, נורבגיה, שוודיה ומדינות רבות נוספות.
חוק הא"ב קיים בשתי צורות עיקריות :
א. מערכת הדלקת אורות אוטומטית כאשר מניעים את מנוע המכונית (בקנדה בלבד בנתיים).
בחלק ממדינות בארה"ב ובקנדה התקן של הא"ב הינו מתקן שלם הכולל נורות חזית נוספות המאירות בעוצמה גבוהה לעיתים אך יותר מהאורות הגבוהים. מתקן זה מורכב מחיישני תאורה ובעל לוגיקה שלמה, שגורמת כמובן לתקלות נוספות, וביקורות של נהגים גם בגלל סינוור יום במנורות החזקות מידי.
ב. חלה על הנהג חובת הדלקת האורות באופן ידני ללא צורך בהתקנת מערכת מיוחדת (כמו בישראל).
ב – 1972 חוקקה פינלנד חוק המחייב הדלקת אורות ביום בתקופת החורף ועשור לאחר מכן שונה החוק, כך שחובת הדלקת האורות חלה כל השנה. החוק השוודי נכנס לתוקפו מ- 1977 , בנורבגיה מ- 1986, באיסלנד מ- 1988, בדנמרק מ- 1990, הונגריה מ- 1993 ובקנדה מ- 1989. בארה"ב לא נחקק חוק בנושא, למרות שחלה חובת הדלקת אורות ביום במזג אויר קשה במספר מדינות. למען ההגינות המדעית חובה לציין כי רוב המחקרים בוצעו במדינות צפוניות עם מזג אויר אחר לגמרי מהמזרח התיכון ושעות חשיכה ארוכות יותר. בחיפוש אינטרנטי לא נמצא מחקר ישראלי על הנושא.

4. האם הדלקת אורות ביום תקצר את חיי נורות הרכב או תגביר צריכת הדלק ?
נסיעה עם אורות דולקים ביום אינה מקצרת את אורך חיי נורות הרכב באופן משמעותי. ההעמסה על מערכת חשמל תקינה הנה מזערית. גם המצבר אינו אמור להיות מושפע כל עוד המכונית נוסעת ואינה עומדת שעות בסיבובי סרק. ההשפעה על צריכת הדלק הינה מזערית ואינה מורגשת באופן מעשי. ג'נרל מוטורס וגורמים קנדיים מעריכים את עלות הדלק והבלאי לנורות בכ- 3$ עד 15$ לשנה לנהג הממוצע.

5. האם קיימת סכנת סינוור עקב הדלקת אורות ביום ?
עצמת האור שמופקת מהפנסים במצב אורות רגילים )לא אור גבוה) הינה בהספק שהוא שמינית מן ההספק שהוגדר
במחקרים כגורם אי נוחות.

ומה לגבי ה- ESP ?
מכל הנתונים שהוצגו כאן ובהתחשב שאין מחקרים שמצאו עלייה במספר התאונות כתוצאה מהא"ב, המסקנה די ברורה – הדלקת אורות ביום הינה שיטה פשוטה וזולה להפחתת התנגשויות מהסוג הכואב. אין מצב שהשיטה גורמת ליותר התנגשויות. וגם בזה די. ומה לגבי ההשוואה לESP ? מדובר בשתי אסטרטגיות בטיחות שונות שעוסקות במניעת התנגשויות מסוג שונה ותזמונים שונים. הא"ב מונעת את ההתנגשות מבעוד מועד ואילו הESP מטפלת במצב איבוד השליטה בקירבה גדולה יותר לרגע ההתרסקות או מניעתה. שתי המערכות מציגות נתונים דו ספרתיים של הפחתת תאונות וקשה להגיד מי מהן יעילה יותר. אבל אתם חייבים להודות שעצם הדיון ההשוואתי בין ESP, שהיא מערכת מתוחכמת וברור שיעילותה גבוהה, לבין פעולה פשוטה של הדלקת אורות, ככלי למניעת התנגשויות, מעורר מחשבה נוספת לגבי הצורך להשתמש ב"כלי" הפשוט הזה של הדלקת אורות גם ביום.

מקור רוב הנתונים לגבי הא"ב: http://www.iihs.org/research/qanda/drl.html

הכותב הינו נהג מרוצים, מדריך נהיגה מתקדמת ומנכ"ל קבוצת אלטרנתיבי – יוצרים תרבות נהיגה

בחזרה לעמוד "כל החדשות".

לפרטים והרשמה | 1-800-22-72-33  |  roni@alternativi.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

פוסטים אחרונים
איתי אלוף ישראל בראלי-ספרינט 2016 WRX CUP קורס מוטורי דריפטים - נהיגה מתקדמת / נהיגה ספורטיבית / נהיגת אקסטרים תרגול סקיד קאר דריפט - נהיגה מתקדמת / ספורטיבית / אקסטרים מן הארכיון: נבואת השקר של הטכנולוגיה הלמ"ס מפרסם דוח הרשעות ומורשעים בעברות נהיגה ב-2013
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
רוצים לקבל ייעוץ חינם ולשמוע על מגוון ההטבות שלנו?
השאירו את פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בשעות הקרובות.
רוצים לדבר? התקשרו 1-800-22-72-33
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר אייקון איקס אדום לסגירת עמוד צור קשר
אייקון איקס לבן לסגירת עמוד צור קשר

כללי

בית

קורסי נהיגה מתקדמת | ספורטיבית | אקסטרים

נהיגה מתקדמת- כל מה שנהג/ת צריכים! SuperCars Alpine Challenge נהיגה מתקדמת מורחב קורס מוטורי קלאסי קורס פעלולים - מוטורי אקסטרים קורס מוטורי דריפטים קורס מוטורי פרימיום - כבישים קורס ראלי עפר Skid Car

קורסי ימי גיבוש | ציי רכב | יבואנים

ימי גיבוש ספורטיביים הדרכות נוהגים בצי רכב הדרכות נהגים בציי רכב כבד פעילות ימי בטיחות הדרכות נהגי הסעות הדרכות נהיגה מבצעית ימי השקה ליבואנים פעילות סימולאטורים Edrive - הדרכה מקוונת